44 Oorlogsaffiches De bijzondere collectie oorlogsaffiches van het streekarchief is in zijn geheel gedigitaliseerd. De digitale bestanden met uitgebreide beschrij vingen komen beschikbaar in de studiezaal en op de website van het ar chief. Van 15 april tot en met 9 mei is er in het archief een kleine ten toonstelling te zien over de affiches. In dezelfde periode zullen er werkstukken van diverse basisschool leerlingen uit Gouda te zien zijn in het kader van de actie “Adopteer een (oorlogs)monumenf’. Analyses stadsrekeningen Suzie van der Mark die op 4 november 2002 officieel afscheid genomen heeft als vrijwilligster van het Streekarchief Hollands Midden heeft met haar analyses van de middeleeuwse Goudse stadsrekeningen een belangrijke bijdrage geleverd aan de ontsluiting van een van de voornaamste bronnen van het streekarchief. In systematische lijsten is snel op te zoeken wat er door de stad betaald is aan wie en voor welke diensten. Het is een onmisbaar hulpmiddel voor wie onderzoek doet naar het middeleeuwse en vroegmo derne Gouda. De analyses zijn te raadplegen op de studiezaal van het streekarchief (de papieren versie) en via internet (www.rsnet.nl/sahm). Nieuwe aanwinsten In de rubriek Nieuwe aanwinsten worden niet alle aanwinsten vermeld, maar alleen aankopen of schenkingen, die opmerkelijk of van bijzondere waarde zijn. Archiefcollecties: In november 2002 kreeg het streekarchief via de Archiefdienst voor Kennemerland te Haarlem een zeer bijzonder archiefstuk geschonken. Het betrof het zoge naamde “Ambagts maaltijdboek van Bloemendaal”, lopend vanaf 1756 tot en met 1794. Het boek was eigendom van mevr. M. Th. A. Derksen-Moerkerk uit Dieren. Zij had het boek in eerste instantie in Haarlem aangeboden in de vooronderstelling dat het betrekking had op het Noord-Hollandse Bloemendaal. Daar kwam men er echter achter dat het het ambacht Bloemendaal onder Gouda betrof. In het in perkament gebonden boek worden de jaarlijkse maaltijden beschreven van de heemraden en de landbewaarders van de drie ambachten Bloemen daal, Broek/Thuyl en Broekhuizen. Van de maaltijden worden alle consumpties vermeld en te vens wie er in welke functie aan deze maaltijden hebben deelgenomen. Al met al een hele aardige en informatieve bron die een zeer waardevolle aanvulling vormt op het archief van de voorge noemde ambachten dat reeds in ons bezit is. Fotocollectie: Van dhr. G. van Leeuwen, die eerder ook al een aantal fotoalbums geschon ken heeft (zie Archief- en Librijenieuws jrg. 1, nr. 2), hebben we weer tien albums met fo to’s van Gouda ontvangen. Moordrecht 1 februari 1953 Graag maken wij u er op attent dat onlangs is verschenen het boekje Moordrecht 1 februari 1953. Het is uitgegeven door de Historische vereniging Moordrecht en verschenen naar aanleiding van de 50-jarige herdenking van de watersnoodramp. I

Schatkamer | 2003 | | pagina 46