Berichten uit de Goudse samenleving In de Goudsche Courant38 staat op 20 december 1944, temidden van advertenties voor kerststukjes en dennetakken, een oproep: “Stadgenoten! Wij doen een beroep op uw offervaardigheid. Wie uwer in staat en genegen is een of meerdere keren per week een kind voor een warme maaltijd aan zijn tafel te nodigen geve zich op aan een van de onderstaande adressen... De ondertekenaars zijn een aantal Gouwenaars van diverse Protestants-Christelijke gezindten. Op 27 december meldt de krant dat het comité een blijde Kerstmis bereidde voor een twintigtal school kinderen, aan wie het op de beide Kerstdagen een plaats aan de dis bij stadgenoten had bezorgd. Een kindervriend in Reeuwijk zette, over de drie zondagen verdeeld, in totaal 40 kinderen een fijne maaltijd voor. En het comité breidde zijn activitei ten uit. Op 5 januari bericht de krant dat dit Interkerkelijk Comité op Nieuwjaars dag 75 kinderen kon onthalen op stamppot en erwtensoep, dankzij de schenking van aardappelen, savooien kolen, erwten en spek. In de tweede week van januari zullen 26 Goudse schoolkinderen naar boeren in Stolwijk en de Vlist worden uit gezonden, bij wie ze van één tot vier weken kunnen logeren. Bovendien hebben, dank zij het initiatief van het comité, bijna 50 stadgenoten zich bereid verklaard één of meer dagen per week een kind aan hun maaltijden te laten deelnemen. Op 23 februari 1955 schrijft de krant het volgende. “Het door ds J.P.C. ten Brink, predikant van de Gereformeerde Kerk, genomen initiatief om kinderen naar De Krim (O) te plaatsen voor de duur van de oorlog heeft tot resultaat gehad dat inmiddels 75 kinderen van leden der kerk daar zijn onder gebracht. Tevens zorgde hij ervoor dat nog 125 kinderen van andere gezindten in De Krim en omgeving geplaatst worden. In het katholieke blad Kerkklok van 16 december staat een op roep aan de parochieleden om voor ondervoede kinderen en andere behoeftigen eten, kleding of dekens beschikbaar te stellen. Een paar dames of heren van het comité hopen met de parochieleden te komen overleggen39 In een ongedateerd brief van de secretaris van de Kamer van Koophandel, met als onderwerp de aardappelvoorziening, schrijft deze: “Tot mijn leedwezen moet ik u mededelen, dat alle pogingen, die door de Kamer zijn gedaan om een extra bevoorrading voor het personeel van de Goudse industrieën en handeldrij vende bedrijven te verkrijgen geen resultaat hebben gehad. 40 Op 1 april staat in de Goudsche Courant een stuk over de Centrale Keu ken. Dagelijks worden 30.000 maaltijden bereid; 20.000 zijn voor Gouwenaars, meer dan helft van de bevolking, de overige gaan naar de omliggende gemeenten. 38 De berichten uit de Goudsche Courant zijn afkomstig uit de collectie op microfilm van het Streek archief Hollands Midden (SAHM), Gouda. 39 Archief Verzetsmuseum Zuid-Holland 40 Gouda, SAHM, Archief Kamer van Koophandel, inv.nr 196 64

Schatkamer | 2003 | | pagina 22