L X- 72 Dit type Ausweis is in feite een werkgeversverklaring, welke in de periode tussen 1 april en 15 mei 1943 werd uitgegeven voor werknemers in de voedselvoorzie ning (ook distributie). Er hoort geen GAB-stempel op, maar één van de uitgevende instantie, bijvoorbeeld de Plaatselijk Bureauhouder,5 en ze werden bij de werkge ver bewaard. De handgeschreven aantekening is ook niet correct. Het was geen bewijs van vrijstelling, maar een bewijs om vrijstelling en dus de felbegeerde brui ne Ausweis te krijgen. Behalve het persoonsbewijs leeft ook de Ausweis in het collectieve geheugen voort als een gevaarlijk middel, waarmee de bezettingsmacht straatcontroles heeft kunnen houden. Het persoonsbewijs was al vanaf eind 1941 verplicht voor alle mensen ouder dan 15 jaar, terwijl de bruine Ausweis alleen voor een beperkte (maar niet kleine) groep van jongemannen in de periode tussen juni 1943 en sep tember 1944 noodzakelijk was. Daarna hebben zij hun practische waarde verloren. De collectie Oorlogsdocumentatie bevat enkele bruine Ausweise. We kunnen niet zien of ze echt zijn of vals. Eén ervan bevat al wel een stempel van het Ar beidsbureau Gouda. Hetzelfde stempel van het GAB komt óók voor op een an dersoortige Ausweis. Vermoedelijk is dat papier niet zozeer vals, als wel gesto len of verduisterd. vaxs X 7, M 462898 Is x'/x- - Es wird hierdurch för die Zwccke des Arbeiteeiiisatzes bestatigt, dass def iSC-it. Austell ung$ort den Personalauswels Nr. wohiihaft in der Landwirtschaft/einein landwirtschaftlichen Hilfsbctricb (Nicht-zutreffende.s zu streichen) taiig M 5 Afbeelding in Sj. Blaazer, Boskoop-1940-1945. Bezetting, onderdukking en verzet, Boskoop 1990, p. 40, uitgegeven door de Plaatselijk Bureauhouder te Reeuwijk. De PBH was een functionaris van de Provinciale Voedselcommissaris, belast met de controle op de boeren inzake hun verplichtingen op het gebied van de verplichte afdrachten e.d. Ausstellcnde Stelle, tier P.B.H. (Örtlicher BweavJuMer) des Prov. Voedselcommissaris, L. 1943. - -- /Nr. geboren am AUSWEIS gemass den Rlcïïèllnlen für das Freisteilungs- verfahreu der Hauptabteiiung ErnShrung and Landwlrtschaft beim Reichskommissar fiir die besetzten niederlandisohen Geblete Stempel: A, s',

Schatkamer | 2003 | | pagina 30