Herstart CBTB-afdeling Op 6 juli 1945 is er weer een ledenvergadering van de Nieuwerkerkse CBTB- afdeling in de vertrouwde school. Er wordt een nieuw bestuur gekozen met M. Karreman als voorzitter. Deze memoreert het staken van de activiteiten in december 1941 en zegt daarbij: “Na twee en een halfjaar heeft God ons weer be vrijd en als middel gebruikt de Vereenigde naties, het middel in zijn hand. De Buurtboerenleider is geen ambtenaar, maar heeft een adviseerende en controlerende functie, als verdediger van de belangen van de boerengemeen schap’’. In zijn dankwoord wees de Buurtboerenleider, de heer Van Schaik, er op, ...dat de Landstand niet is gekomen, om af te breken, hetgeen door vroegere landbouworganisaties werd bereikt, doch om één groote eendrachtige organisatie van de geheele landbouwende bevolking op te bouwen. Daarna nam de Streekleider voor de Krimpenerwaard, waaronder de Buurt schap Nieuwerkerk a/d IJssel ressorteerde, de heer Graveland, het woord. Hij schetste de positie van de landbouw in de afgelopen eeuw: “De opkomst van land bouworganisaties en coöperaties was te beschouwen als de natuurlijke reactie op de trust- en kartelvorming op handels- en industriegebied. Vervolgens schetste de heer Graveland de betekenis van de Streekleider. Wensen, voorstellen en adviezen vanuit de verschillende Buurtschappen bereiken in eerste instantie de Streekleider, “...die na onderzoek en verdere bespreking de nodige stappen onderneemt". Tenslotte be antwoordden de Staf- en Streekleider vragen van aanwezigen; van hypotheekkwes- ties tot de toekomstige veehandel, de moeilijkheden op vervoersgebied en “twijfelge vallen bij de verleening van vrijstellingen van tewerkstelling elders aan hen, die voor de voedselvoorziening werkzaam zijn Het antwoord is helder: “De beslissing en de verantwoordelijkheid komt ten opzichte van deze kwestie geheel of grootendeels bij de Buurtboerenleider te berusten. Deze sloot onder dankzegging voor de getoonde belangstelling de bijeenkomst. In de Goudsche Courant van zaterdag 24 april 1943 verscheen binnenin onder het streeknieuws hetzelfde bericht. Op de vergadering van de Commissie van Toezicht van de Lagere Land bouwschool van de CBTB te Gouda van 29 april 1944 was de inspecteur van het Landbouwonderwijs, ir. Scheepers, aanwezig. Hij peilde de mening over het ver zoek van de directeur-generaal om ook de Buurtboerenleiders uit te nodigen bij de eindles van de school. Schoolhoofd C. Vink meende te weten dat het bestuur hier niet voor voelde, maar het af zou wijzen.10 Met de bevrijding lijkt de Landstand stil te verdwijnen." 81 10 G.W. van den Dool, 50 jaar Christelijke Lagere Land- en Tuinbouwschool Gouda, Gouda 1988, p. 16 11 De Landstand komt ook niet voor in: E. Somers en M. Pier (RIOD), Archievengids van de Tweede Wereldoorlog, Zutphen 1994.

Schatkamer | 2003 | | pagina 39