Uit de regio P Geschiedschrijving watersnood 1953 83 en een boekje uitgegeven: “Een dubbeltje op z’n kant”. De stuurgroep Hollandsche IJssel, een in terbestuurlijk samenwerkingsproject van 13 over- heden, liet nu op 1 februari 2003 door een ge deputeerde en een wethouder een informatiebord bij dit monument plaatsen. Op 27 februari 2003 werd in de Openbare Bibliotheek van Nieuwerkerk aan den IJssel een tentoonstelling over de drie lokale ‘bijna- watersnoden’ (1682, 1717 en 1953) van de fH Historische Vereniging ter plaatse afgesloten met een lezing en interviews. Het lid W. Graveland vroeg zich toen af, waarom de overheden op het nieuwe informatiebord lieten zetten, dat de dijkdoorbraak in Ouderkerk aan den IJssel in 1953 “geforceerd” was. De bedoelde zin luidt: “Mede door de geforceerde dijkdoorbraak bij Ouderkerk aan den IJssel zakte de waterstand, nam de waterdruk af en werd een ramp voorkomen. In geen van de eerdere publicaties in de afgelopen vijftig jaar was daar sprake van en de in de regio juist toen royaal tentoongestelde kranten uit 1953 meldden dat allerminst. In Ouderkerk was er een natuurlijke dijkdoorbraak. Er ontstond bij de Gereformeerde kerk daar een gat van dertig meter breed en er vielen twee doden, Cornelis Pieter Rijkaart (75) en zijn zus Geertje Rijkaart (63). De afname van de waterdruk daardoor aan de overzijde van de IJssel was inderdaad ook een gevolg. Na de vergadering vroeg de secretaris van de vereniging bij het projectteam Hollandsche IJssel op het provinciehuis naar de bron voor het woord “geforceerd” in deze overheidsgeschiedschrijving. Deze bleek moeilijk te achterhalen. Monument voor watersnood 1953, geplaatst in 1983, met informatiebord van 2003 Ook aan de benedenloop van de Hollandsche IJssel is de watersnood van 1953 in februari 2003 royaal herdacht. Er verschenen aan de rechteroever de boekjes “Moordrecht 1 februari 1953" bij de Historische Vereniging Moordrecht en “Capelle aan den IJssel en ‘De Ramp van ‘53’” bij de Historische Vereniging Capelle aan den IJssel. In Nieuwerkerk a/d IJssel was in 1983 door het hoogheemraadschap van Schieland reeds een monument van Roel Bendijk aan de dijk gezet .as

Schatkamer | 2003 | | pagina 41