Nadere informatie is te vinden op de website: www.boughaz.nl. 85 Programma Het programma ziet er als volgt uit. 24 mei - opening (uitsluitend voor genodigden) 24 mei - 21 juni: Streekarchief Hollands Midden - 2 tentoonstellingen: kijk dozen en Arabische kalligrafie; 30 mei, 6 juni, 13 juni en 20 juni: Garenspinnerij - theatervoorstelling ‘De Boot’; 15 juni: Burgvliet - lezing Mustafa Stitou met expositie Eddy Seesing (aan vang 15.00 u.) De meeste inwoners van Gouda, Moordrecht, Nieuwerkerk aan den IJssel, Waddinxveen en Zevenhuizen-Moerkapelle kunnen voor hun verleden, hun fami liegeschiedenis, terecht bij het Streekarchief Hollands Midden, het geheugen van de streek. Maar er zijn groepen, zoals de Marokkaanse gemeenschap, waarover geen gegevens in het streekarchief bewaard worden. Er zijn geen documenten (ar chieven en collecties) en beelden (foto’s of bewegend beeld) over hun migratie naar Nederland, de leefomstandigheden van Marokkaanse mannen, vrouwen en kinderen in dit nieuwe land en hun toekomstverwachtingen. Er bestaat (nog) geen geschiedenis over deze bevolkingsgroep. Het regionaal geheugen is daarom niet compleet. Marokkanen gaan heel anders om met geschiedenis dan Nederlanders. Ge schiedenis zit grotendeels in hun geheugen, is niet vastgelegd op schrift, foto of film. Het grote gevaar is dat bij het overlijden van de eerste generatie Marokkanen ook hun geschiedenis voorgoed verdwijnt. Moskeeën hebben, in tegenstelling tot Nederlandse kerkelijke instellingen, nauwelijks iets vastgelegd in de vorm van do cumenten en datzelfde geld ook voor de Marokkaanse organisaties. Dan wordt kennisname van de Marokkaanse geschiedenis in Nederland wel erg moeilijk. Boughaz, de overstap naar Nederland, betekent ook de migratie van Marok kaanse geschiedenis naar Nederland. Geschiedenis die vastgelegd en bewaard moet worden. En waar anders dan in een archiefinstelling? Wanneer Marokkanen van de tweede, derde en latere generaties in deze regio in de toekomst hun herkomst, hun identiteit zoeken, moeten ook zij daarvoor terecht kunnen in het Streek-archief Hol lands Midden. Het Streekarchief Hollands Midden en het Marokkaans Platform Gouda organiseren het Boughaz-project. Het symboliseert de eerste stap tot vastlegging van de Marokkaanse geschiedenis in onze stad en regio.

Schatkamer | 2003 | | pagina 43