De bespreking van een elf-tal uittreksels uit het overlijdens- of sterfregister 96 Algemeen: De overlijdensberichten zijn opgenomen in alfabetische volgorde. Van enkele militairen wordt het bewuste uittreksel uit het overlijdens- of sterfregister getoond. I. Jan van Asten (Jean Vanasten) uit Gouda Deze diende in het 123e Regiment Infanterie van linie en wel in de compagnie gre nadiers van het le Bataljon. Elk oorlogsbataljon had één compagnie grenadiers. Hierin dienden doorgaans de langste en sterkste militairen. Zij waren o.a. in staat zware handgranaten over de stadsmuren te slingeren. Hun naam is afgeleid van grenade”, d.w.z. granaat. Van Asten is geboren te Gouda, in het Departement van de Monden van de Maas. Op 31 mei 1812 werd hij opgenomen in het Militaire Hospitaal te Star(o)gard bij de Weichsel. Star(o)gard ligt zzw van Dantzig. Op dat moment was hij met zijn regiment op weg naar het verzamelgebied ten westen van de rivier de Memel. Daar kwam zijn regiment op 24 juni aan en stak vervolgens de grensrivier over. De oorlog met Rusland was toen twee dagen oud. Het regiment had bij aan komst de weg St Omer (Departement Pas-de-Calais in Noord-Frankrijk) - Boulog ne - Oost-Pruisen lopend afgelegd (circa 1.500 km). Het was in april vertrokken. Het regiment maakte deel uit van de hoofdmacht van Napoleon. Soldaat van Asten zou het begin van de veldtocht niet meemaken. Hij overleed op 4 juni 1812, waar schijnlijk aan de gevolgen van meningitis of een abces in het binnenoor of in de kleine hersenen. De directeur van het hospitaal, Wagner, ondertekende het uittrek sel op 5 juni d.a.v. De echtheid van e.e.a. werd op 30 juni bevestigd door de com missaris van oorlog Evers. Ik ben in deze veel dank verschuldigd aan Prof. Emer. Dr G.W. Bruyn, die mij toe stond enige malen een beroep te doen op zijn fenomenale kennis van vroegere ziekten en hun omschrijving, met name die van militairen ten tijde van Napoléon. Het resultaat ervan heb ik opgenomen in bijlage 2. 2. Stevens Batting uit Gouda Deze Gouwenaar overleed in Nederland in het tijdelijk militair hospitaal te Alk maar. Hij diende in de compagnie grenadiers van het 3e Bataljon van het 124e Re giment Infanterie van linie. De opsteller van het uittreksel voegde eraan toe, dat de militair op het moment van overlijden 25 jaar oud was. Hij werd op 22 april 1811 opgenomen in het hospitaal en hij overleed er op 12 mei d.a.v. Hij overleed aan een ontsteking van de ingewanden. II

Schatkamer | 2003 | | pagina 10