102 Het uittreksel werd opgemaakt door de econoom van het ziekenhuis (Noiré) en is mede ondertekend door de commissaris van oorlog. Ook hier geldt, dat het 124e Regiment, ruim een jaar na het einde van de veld tocht naar Rusland, nog bestaat. Eenheden ervan namen bijvoorbeeld deel aan de verdediging van Wesel en aan de gevechten bij Leipzig (october 1813) en aan de daaropvolgende terugtocht richting Frankrijk. Het Franse leger werd teruggedreven tot op het eigen grondgebied. Op 8 november inspecteerde de Keizer de verdedigings- voorbereidingen bij Metz. De volgende dag vertrok hij naar Parijs, na daar 209 dagen afwezig te zijn geweest. De gevechten bij Metz zouden spoedig daarna uitbreken. 9. Corneille van der Spek uit Bodegraven Zijn voornaam (Cornelis?) is mogelijk verfranst. Hij maakte, als grenadier, deel uit van de 2e Compagnie van het le Bataljon van het 3e Regiment Grenadiers te voet van de Keizerlijke Garde. (N.B. vanaf de inlijving tot 19 mei 1811 droeg dit regi ment het nummer 2. De oprichting van een regiment Franse grenadiers van de Kei zerlijke Garde dwong Napoléon het nummer van het Nederlandse regiment te wij zigen in 3). 8. Herman Spaneniaker uit Woerden De naam Woerden wordt geschreven als Wourden. We hebben hier te maken met een zeer jeugdige militair. Hij overleed in het burgerziekenhuis te St Malo. Zijn leeftijd wordt aangegeven met ongeveer 17 jaar We hebben hier een andere situatie dan bij Van Boven. Hij wordt omschreven als “natuurlijk kind, pupil van de 3e Compagnie, 2e Bataljon van de Keizerlijke Garde, nader bekend onder het nummer 2.410”. Dit nummer is afkomstig uit het militaire stamboek (registre ma- tricule) van genoemde eenheid. Hij verbleef slechts twee dagen in het ziekenhuis (10 en 11 november 1812). Hij overleed aan de koorts. Het uittreksel werd - door de administrateurs van het ziekenhuis (namen onleesbaar; Desequiniville en Gau tier - eerst opgemaakt op 24 november 1812 (met de [fonetische] schrijfwijze 9-bre= novembre; 7-bre=septembre; 8-bre=octobre en 10-bre of X-bre=décembre). Het 2e Bataljon was vrijwel geheel gevuld met kinderen uit Nederland. Later werden compagnieën uit deze bataljons verwijderd, om de kern te vormen (de zo genaamde “compagnies d’élite") van de nieuw geformeerde bataljons, die - op hun beurt - waren gevuld met kinderen uit andere delen van het Keizerrijk. Zeer uitge breide informatie over deze groep, tragische, militairen heb ik elders opgenomen (zie noot 3, pag. 90). Toen het Grote Leger zich gereed maakte op te rukken rich ting Rusland, werden - vanaf 3 februari 1812 - diverse eenheden van het Korps Pupillen van de Keizerlijke Garde over het Franse grondgebied verpreid om deel te nemen aan de verdediging ervan.

Schatkamer | 2003 | | pagina 16