WK Archief 111 Zo zijn er nog veel meer zaken te noemen uit de grote variatie aan gegevens die de jaarrekeningen bevatten. Vanaf 1620 zijn er weer resolutie- en notulenboeken van classis en kerkenraad aanwezig, van het kerkbestuur vanaf 1640. De financiële administratie blijft echter voor geschiedkundig onderzoek, maar ook voor genealo gen een onontbeerlijke en uitermate interessante bron. Veel kerkrekeningen bevatten een titelblad met de namen van de kerkmeesters van dat jaar, sommige in buitengewoon sierlijke letters. Dat was het werk van een schoolmeester, net als het opschrift boven de bladzijden. Hij verdiende er enkele guldens mee, wat op zijn karige loon een welkome aanvulling zal zijn geweest. 4 SAHM Jaarrekening St.-Janskerk 1714 KM 379, fol. 8 en 11. Een ochtendpoos was 'A uur, een namiddagpoos Vi uur en 2 posen drie kwartier. De tijdsaanduiding van ochtend en mid dag wordt bijna nooit vermeld Dat de stad Gouda in de zeventiende eeuw nog een bescheiden gemeenschap vormde waar men elkaar bij naam kende staat vast. Wie een bijnaam had werd als zodanig in de grafadministratie vermeld: Pieter Jochemsz op sijn muyltges, Corne lls Jansz hooft vol muysenesten, Kers Martensz op ’t eijnde uytgeboerd, de tim merman Govert Hout aen Hout, Cornelis Jacobsz doet quaet, Jan Ariensz dye ’t been affgeset is en Jan Govertsz met sijn pijpen. Vanzelfsprekend komt men namen tegen van bekende Gouwenaars die in de kerk zijn begraven, zoals in de jaarrekening van 1714: de week van] 19 mei: de Heer Ignatius Walvis E[igen] G[raf] 5.12.-. Overluid met 6 middagpoosen 15.12., over de begrafenis 21.12.-.4 Hier wordt het hoogste bedrag voor kloklui den in rekening gebracht, gelijk aan dat van een burgemeester. Christoffel Pierson, de ‘kloeken rijmer en konstrijken dichter’, die verdienstelijk schilderde en een tijd lang conservator was van de gebrandschilderde glazen van de St.-Janskerk, huurde een graf voor 12 gulden. Hij werd in dezelfde week begraven als Walvis, maar voor hem luidden de klokken slechts ‘3 poosen. 4 Tussen 1654 en 1666 werden vijf van zijn acht kinderen in dezelfde kerk begraven, daarvoor één dochtertje in Schiedam. HERVORMDE 8EMEE1TI GOUDA

Schatkamer | 2003 | | pagina 25