114 Het Kamerboek meldt op maandag 20 november 1780: “In overweging genomen zijnde, dat Ds Gerardus Knijpers Predicant van Stads Heerlijkheid Nieuwerkerk aan den IJssel, na vooraf bekomen permissie, aan Hun Edele Groot Achtb. heeft opgedragen een Werk ge titelt en door zijn WelEerwaarde in de Nederland- sche taal overgezet. Is goetgevonden en verstaan, dat aan voorn. Ds Knijpers ter erkentenis der zoo evengemelde opdragt zal worden gepermitteerd, zooals zijn WelEerwaarde gepermitteerd wordt mits deeze, het sleutelregt en de vrije toegang tot Stads Bibliotheeck staande in de St Janskerk alhier en dat aan hem te dien eijnde door Heere Librijemeesteren dezer stad de sleutels van voorm: Bibliotheecq van wegens Hun Edele Groot Achtb. zullen worden gepresenteert. 4 Secretaris Van Eyck verstrekt een kopie van dit besluit aan de dominee en de librijemeesters. Men schreef wat over! In de vergadering van de librijemeesters van 27 no vember 1780 wordt door de preses het extract uit het Kamerboek ter tafel gelegd en voorgelezen. Het wordt ook volledig in de notulen opgenomen. Na dat forse ci taat volgt de eigen behandeling. “Waar op gedelibereert zijnde is geresolveert zig in alles conform opgem: resolutie te gedragen en den praeses versogt zig daar mede te willen (gelijk geschied is) te chargeren”5 Van der Hoeven gaf de sleutel dus aan de dominee. Ds Kuipers kreeg het sleutelrecht voor de opdracht in zijn boek; in het algemeen kon het sleutelrecht ook wor den verkregen door aankoop of het schenken van boe ken.6 Op 19 augustus 1781 nam dominee Kuipers af scheid van Nieuwerkerk aan den IJssel wegens vertrek naar Vlissingen. In Gouda werd het librijebord bijge werkt door achter de naam van de sleutelrechthebber te vermelden “decessit 1781 Het kortstondig sleutelrecht van ds Kuipers heeft de literatuur royaal gehaald en zelfs de Librije bekend heid bezorgd. Ds Gerardus Kuipers, Gemeentearchief Dordrecht, coll. Dordracum Illustratum nr 3433 4 SAHM. O.A. Gouda, inv. nr. 130, fol. 80v/81r 5 SAHM, Archief van de stedelijke Librije, inv. nr. 4, p. 183/184 6 P.H.A.M. Abels e.a. [red.]. Duizend jaar Gouda, Hilversum 2002, p. 481 7 Onder andere: G.D.J. Schotel, Kerkelijk Dordrecht, deel 2, Doordrecht 1841, p. 608; A.J. van der Aa, Biografisch Woordenboek der Nederlanden, deel 7, Haarlem 1862, p. 133; Nieuw Nederlandsch Biografisch Woordenboek, deel 9, Leiden 1933, p. 562

Schatkamer | 2003 | | pagina 28