Te Haestregt heeft men ook de beweging vernomen, ja men zegt gevoeld. J.W.E. Klein 117 Tot zover de waarnemingen van de aardbeving in onze regio. Het relaas gaat ver der met waarnemingen elders in Nederland en besluit met een lange verhandeling over aardbevingen in het algemeen. De Nederlandsche Jaerboeken zijn te raadple gen op de studiezaal van het Streekarchief. Ze zijn aan te vragen d.m.v. signa- tuur/plaatsnummer Librije 807. Te Waddinxveen getuigen geloofwaerdige lieden, dat het water nog eenige dagen naderhand opborrelde, en dat men in de veen-plassen en wateren den visch, als bezwymeld, met de hand kon vangen, en dat dezelve ook veelal stierf, ten zy men dien in ander water overbragt, wanneer waar] hy weer by kwam. De klokkenist van den toren der Groote Kerke St.-Janskerk], had zyn ge- woonen taek van dien dag volbragt; doch met een vriend boven zynde, be tuigde hy nog een Airtje te willen spelen. Het voorslag, dat is vijf minuten voor elven, had zich even net] laten hooren toen hy begon, en even onder het spelen voelde deze vriend de beweging, zeggende wat is dit? De speler hield onmiddelyk op en toen voelden zy beiden niet alleen de beweging, maer zagen ook de klavieren roeren, waerop ’t besluit volgde om ten spoe- digsten henen te gaen. Toen zy beneden den omloop en onder de klokken waren, zagen zy derzelver klepels die op dien tyd door het trekken of luien der klokken niet verroerd of gebruikt waren, in beweginge; en dit word ins- gelyks van den kroonen in de kerk getuigd. (p. 998-999): In Gouda en hieromtrent heeft men opgemerkt dat de Yker- schuiten - vaertuigen die alleen met goederen beladen, tusschen deze stad en Amsterdam varen - in de Binnen-Gouwe zeer sterk in beweging geraekten. Zy was niet minder in den Yssel, die voorby deze stad en aen de overzyde derzelve langs den Krimpener Waerd stroomt. Van een Dordrechtsche schuit braken tot tweemael toe de touwen af, en aen de andere vaertuigen was ook een krachtige werking. De schipper die van Moordrecht herwaert zeilde had, onder het gevoel van een sterke beweging aen zyn schuit, aen den overkant van den Yssel de deur van ’t sluisje, dat den naem van de Karnemelksluis voert, twee- of driemael zien open en toegaen. Ook was de beroering des waters zeer geweldig in de slooten buiten deze stad.

Schatkamer | 2003 | | pagina 31