121 Nieuwe aanwinsten In de rubriek Nieuwe aanwinsten worden niet alle aanwinsten vermeld, maar alleen aanko pen of schenkingen, die opmerkelijk of van bijzondere waarde zijn. Regionaal-historische bibliotheek Van Peter Hendriks hebben wij een bibliofile uitgave gekregen van het gedicht “Ode aan Gouda” van Leo Vroman. Het gedicht is met de hand gezet en op zijn Condorpers gedrukt. Tevens hebben we verworven één van de belangrijkste boeken over de vijftiende-eeuwse drukpraktijk, namelijk het proefschrift van Lotte Hellinga-Querido, Methode en praktijk bij het zetten van boeken in de vijftiende eeuw (Amsterdam 1974). Hierin wordt minutieus on derzocht hoe de eerste boekdrukkers te werk gingen, hoe zij bepaalde keuzes moesten ma ken om het zetwerk te verdelen, hoeveel vormen men gebruikte, hoeveel pagina’s men te gelijkertijd drukte, en meer van dit soort kwesties. Gezien de belangrijke plaats die Gouda in de vijftiende eeuw als drukkersstad innam, is dit boek in onze bibliotheek zeker op zijn plaats Het is mogelijk dat ook dit bestand in de toekomst op onze website komt en zo voor het publiek toegankelijk gemaakt wordt. Als dan de prenten digitaal opgenomen worden en gekoppeld aan de beschrijvingen, dan ontstaat een handig hulpmiddel voor iedereen die een afbeelding zoekt voor een tentoonstelling of een publicatie. OPROEP Oorlogsdocumenten gevraagd Het Streekarchief Hollands Midden heeft een zeer uitgebreide collectie oorlogsdo- cumenatie, die bestaat uit archiefstukken, foto’s, affiches, boeken en particuliere do cumenten. Nu steeds meer getuigen van de Tweede Wereldoorlog uit ons midden ver dwijnen, willen wij een oproep doen aan de nabestaanden, om de documentatie die er nog is niet weg te gooien, maar onder te brengen in het Streekarchief Hollands Mid den en aldus te bewaren voor het nageslacht. Elk blaadje papier, elk kiekje, elke dag boekaantekening uit de bezettingsjaren is het waard om een toekomst te geven. Die toekomst is gegarandeerd in het streekarchief. Daar kunnen toekomstige scholieren en onderzoekers terecht om die documenten uit de vergetelheid te halen en de verhalen daaromheen te reconstrueren. De documentatie die wij zouden willen behouden, hoeft niet uitsluitend Gouda te betreffen. Het gebied dat het streekarchief omvat is veel groter en strekt zich uit tot Moordrecht, Nieuwerkerk aan den IJssel, Waddinxveen en Zevenhuizen-Moerkapelle Hebt u documenatie uit de Tweede wereldoorlog in uw bezit, en wilt u die af staan aan het streekarchief, waar ze onder goede condities bewaard worden, dan kunt u langskomen op, of contact opnemen met het Streekarchief Hollands Midden, Groeneweg 30, 2801 ZC Gouda, tel. 0182-521821 (contactpersoon is dhr. M.N.J. Lucassen).

Schatkamer | 2003 | | pagina 35