Nieuwe aanwinsten 124 Bibliotheek Van de heer P. van den Berg te Leidschendam hebben we een exemplaar van Lettergeschenk voor de jeugd in proza en poëzij (Amsterdam 1836) ontvangen. Dat is het deel 1835 van de Almanak voor de Jeugd, samengesteld door A.B. van Meerten-Schilperoort en C.P.E. Robidé van der Aa. Mevrouw A.B. van Meerten-Schilperoort (1778-1853) is de Goudse domineesvrouw, bekend door haar inzet voor gedegen onderwijs en opvoe ding van meisjes en haar sociale bewogenheid met vrouwelijke gedetineerden. Ze wordt gezien als één van de eerste voorvechtsters voor vrouwenrechten. In de rubriek Nieuwe aanwinsten worden niet alle aanwinsten vermeld, maar alleen aanko pen of schenkingen, die opmerkelijk of van bijzondere waarde zijn. Via de heer A.M. den Boer uit Nieuwerkerk aan den IJssel hebben we o.a. een tweetal be langwekkende antiquarische boeken gekregen. Het ene is een Franse beschrijving van Ne derland: A travers la Hollande door Léon Gérard (Parijs 1911), waarin ook Gouda kort be sproken wordt. Het andere is een Engelse reisbeschrijving over de Nederlandse en Noord- Belgische rivieren: G. Christopher Davis, On Dutch Water-ways (Londen, z.j. [1886]). Hierin staat onder meer de route Boskoop-Rotterdam, via Gouda beschreven. Vooral dit laatste boek is een levendig verhaal, vol dialogen en belevenissen. st^ sd«t rijk. AT ROTTERDAM. Prent uit ‘Almanak voor de jeugd onderaan deze prent staat te lezen: "Waarom zijt gij niet rijk, grootmoeder? wffofajOR some miles below Gouda the river was not very interesting. Perhaps it suffered by comparison with the lively canal we had J just quitted. There were many brick-works on the banks, the mud for the bricks being ob- tained from the river bed. It was not pleasant to see barefooted girls in scanty dress wheeling barrow loads of mud, but I have seen the same thing in an English brickyard. CHAPTER XXI.

Schatkamer | 2003 | | pagina 38