90 Gelet op de beperkte ter beschikking staande ruimte zal ik hierna uitsluitend en in beknopte vorm ingaan op de volgende aspecten: de organisatie van het nieuwe leger (in hoofdlijnen) de meldingsprocedure ingeval van overlijden (theorie en practijk) de tekst van het uittreksel uit het sterfregister nader bezien de meest voorkomende ziekten bij militairen ten tijde van Napoléon en hun om schrijving de bespreking van een elf-tal uittreksels uit overlijdens- of sterfregisters. De in houd daarvan heeft betrekking op het overlijden van een aantal uit Gouda en omstreken afkomstige militairen. Schrijvers van geschiedenisboeken van de vaderlandse geschiedenis besteden in het al gemeen slechts een enkele pagina aan de periode 1810 - 1813. Wanneer men dan ook nog verliescijfers noemt, dan zijn deze veel te laag. Zo spreekt men bij de Nederlandse deelname aan de veldtocht naar Rusland in 1812 over circa 15.000 deelnemers, van wie ongeveer 500 het avontuur zouden hebben overleefd. Men herhaalt dan vaak ou de getallen, zonder vooraf de juistheid daarvan te hebben gecontroleerd. Vaak ver geet men ook aandacht te besteden aan de militairen, afkomstig uit de Nederlandse gebieden die reeds in 1795 aan Frankrijk moesten worden afgestaan (o.a. Zeeuws- Vlaanderen en het gebied ten zuiden van Venlo), waar de dienstplicht reeds lang be stond. Deze militairen trokken eveneens mee te velde. In werkelijkheid stierven in de jaren 1812-1813 tenminste 30.000 Nederlanders, waarbij ook Gouwenaren en hun streekgenoten, voor de aspiraties van de Keizer.3 Door nieuw licht te werpen op hun overlijden, alsmede door het verstrekken van aanvullende informatie o.a. over hun eenheden, optreden enz., hoop ik een kleine bijdrage te kunnen leveren aan het beschrijven van een tot nu toe onbekend stukje geschiedenis van een specifieke groep personen uit Gouda en directe omgeving. 3 In april 2002 is bij uitgeverij De Bataafsche Leeuw een boek verschenen van mijn hand, getiteld: Samenwerking en Confrontatie. De Frans-Nederlandse militaire betrekkingen voornamelijk in de Franse tijd. ISBN 90-6707-543-4. De eerste samenwerking met Frankrijk dateert uit 1578, toen de Staten-Generaal en Willem van Oranje de souvereiniteit aanboden aan de Franse Hertog van Anjou. Frankrijk heeft, in de daaropvolgende eeuwen, steeds een belangrijke rol gespeeld op militair gebied, nu eens als onze bondgenoot, dan weer als tegenstander. De Franse versie van dit boek is ook gereed. Thans worden pogingen ondernomen hiervoor eveneens een uitgever te vinden. De voorlopige titel van deze versie luidt: La France et les Pays-Bas. Coopéra- tions et affrontements dans le domaine militaire (1578 - 1945). In genoemd boek wordt uitvoerig aandacht besteed aan de Nederlandse eenheden uit de periode 1810 - 1813. Zij worden op de voet ge volgd vanaf de inlijving tot en met hun ondergang.

Schatkamer | 2003 | | pagina 4