Luizenlogement in de Houtenstraat Gracht Vrachtschepen en sjouwers 13 Wat me dan tot het besef brengt dat ik wel erg laat het feit naar voren breng, dat de Raam in die tijd, en ook nog lang daarna, een gracht was, waar overheen in het rechte stuk drie ophaalbruggen lagen; één bij de Kuipersstraat, één bij de Lange Willems- steeg en één bij de Vlamingstraat. Aan het ene einde van de Raam, bij de Verloren Kost, boog die gracht af en kwam in de Gouwe terecht, en net even voorbij waar wij woonden ging hij langs de Korte Raam naar de Peperstraat. De Raam was in die tijd nu niet bepaald zo’n schone gracht, want alle rio len kwamen erop uit en er werd ook, meestal ongezien en in het donker, van alles ingekieperd wat men kwijt wilde. Een vrachtscheepje in de Raam met sjouwers, ca. 1920 In de tijd waar ik het over heb lagen er nogal eens vracht-schepen in de Raam, evenals in de meeste bevaarbare bin nenwateren van Gouda. Die schepen moesten dan dikwijls door sjou werlieden gelost wor den. Over dat Luizenlogement weet ik verder maar weinig te vertellen. Wel weet ik dat ik op een nacht wakker schrok van rumoer op straat, uit mijn bed sprong, het gordijn voor het raam opzijschoof - want ik sliep in die tijd in het voorkamertje boven - en naar buiten keek. Ik zag iets brandends in de Raam voorbij drijven, dat langzaam uit doofde, zodat ik gerustgesteld weer in bed stapte en onmiddellijk weer insliep. De morgen daarop hoorde ik dat één van de dronken gasten van het Luizenlogement met een brandende sigaar in zijn mond, die hij blijkbaar ergens had opgedaan, in slaap was gevallen, waardoor de matras waarop hij lag in brand was geraakt; andere loge- mentgasten hadden die matras daarom in het water gegooid. Verdere schade was er blijkbaar niet aangericht. In ieder geval was ik door dit voorval ervan op de hoogte geraakt dat ook het Luizenlogement wel degelijk gasten herbergde. •’■'Sj

Schatkamer | 2004 | | pagina 15