a S Vakanties U t Bedrijvigheid op de Raam en in de stad Maar het echte avontuur begon eigenlijk als je op donderdag, als de boeren in de stad waren, liefst samen met een vriendje, ging kijken naar het opnieuw beslaan van de boerenpaarden in de smederij van Jongerius, op de hoek van de Vlamingstraat en de Raam. Die paarden werden daarvoor in een stelling van zware houten balken vastge zet, als dat tenminste in één keer lukte. Want soms had zo’n paard daar beslist geen zin in en sleurde de smid en z’n knecht hevig tegenstribbelend en achteruit deinzend helemaal de straat op, zodat we wel eens even benen moesten maken. Wat dat spelen op straat betreft, als je eenmaal een paar klassen van de lagere school achter de rug had was je voornaamste interesse daar toch niet meer zozeer op gericht. Vooral niet in de zomervakanties, in augustus. Dan wou je, vooral als jongen, je vleu gels wel eens een beetje verder uitslaan. Van een vakantiereis konden jongens als ik al leen maar dromen. Je wist gewoon dat daar geen geld voor was. Je maakte er dus maar van wat er van te maken viel en begon heel Gouda eens goed te verkennen. Natuurlijk kon je dan eerst, vlak in de buurt, bij het kaaspakhuis van Van Zwet op de Vest gaan kijken naar het laden en lossen van partijen kaas. Of bij de Ijsfabriek Willem Barends op de Vest tegenover de Houtenstraat proberen een scherf ijs te bemachtigen, als die staven ijs via een houten glijbaan in een vrachtwagentje werden geladen. Het hoge gebouw rechts is het kaaspakhuis van Van Zwet, ca. 1910. «A I Ss B 19 ■r- r

Schatkamer | 2004 | | pagina 21