Uit de historische bibliotheek Leuren met Erasmus 34 Het Streekarchief Hollands Midden te Gouda bezit een rijke historische biblio theek. De bibliotheek is een bron van kennis, niet alleen voor de regionale ge schiedenis. De opzet is veel ruimer: er is ook veel aandacht voor de nationale en internationale geschiedenis, voor zover die belangrijk is voor de regio. Ook zijn er veel genealogische bronnen en tijdschriften. Voor elk soort historisch onderzoek is de historische bibliotheek dus onontbeerlijk. In deze rubriek wil ik af en toe aan dacht schenken aan (de inhoud van) de bibliotheek. De historische bibliotheek van het Streekarchief Hollands Midden is voor iedereen vrij toegankelijk. Wilt u gebruik maken van de bibliotheek, of wilt u achtergrondliteratuur voor uw onderzoek, dan kunt u altijd terecht op het streekarchief. Het Streekarchief Hollands Midden (en dus ook de historische bibliotheek) is te bezoeken van dinsdag t/m vrijdag van 9.30 u. tot 17.00 uur. Groeneweg 30, 2801 ZC Gouda. Tel. 0182-521821, e-mail info@sahm.nl of j.w.klein@ahm.nl. De catalogus van de bibliotheek is ook te bekijken via de website www.groenehartarchieven.nl (op de kaart van de homepage Gouda aanklikken zoekbestanden bibliotheek). (De oude kern van de librije staat daar echter nog niet volledig op.) Dit keer in ‘Uit de historische bibliotheek’ een stukje over Erasmus en de biblio theek van het Streekarchief Hollands Midden. Aanleiding is de start van de uitgave van de vertaling in het Nederlands van alle brieven van en aan Erasmus. Hierover straks meer. Eerst iets over een uitgave van de Opera omnia van Erasmus die de bibliotheek vroeger wilde verpatsen. Via de collectie van de stadslibrije zijn de ‘Verzamelde Werken’ {Opera omnia} van Erasmus in de bekende Leidse uitgave in elf banden uit 1703-1706 in de huidige bibliotheek terecht gekomen. (De volgende gegevens zijn te vinden in het archief van de stadslibrije.) Het was Charles de Broux die deze boeken in 1722 aan de librije geschonken heeft. Hij woonde aan de Fluwelensingel en was lid van het manufacturiersgilde. Manufacturiers waren handelaren in lakense en zijden stoffen. De Broux was behoorlijk rijk en kon zich daarom een dergelijke grote schenking veroorloven. De librijemeesters waren uiteraard zeer verguld met deze gift. Het was dan ook een uitermate belangrijke uitgave van Erasmus’ werken, die zelfs nu nog zijn waarde heeft. Hij kon een oudere uitgave van de Verzamelde Werken van Erasmus vervangen, die de bibliotheek toen bezat.

Schatkamer | 2004 | | pagina 36