B 1 r--;S of mailen naar: j.w.klein@sahm.nl 37 Reacties op deze rubriek kunt u sturen naar: Streekarchief Hollands Midden t.a.v. J.W.E. Klein Groeneweg 30 2801 ZC Gouda 0182-521821 worden. Daar zijn verder geen kos ten aan verbonden. Men hoeft geen lid te zijn; men hoeft geen entree geld te betalen. Het lenen van de 3 boeken uit onze bibliotheek is kos- tenloos. Alleen worden niet alle boeken die we hebben uitgeleend. Jl Maar komt u gerust eens langs. Erasmus schrijft erin dat hij bezig is een boek tegen ‘de absurditeiten van de bar baren’ te schrijven en hij vraagt daarbij de hulp van Aurelius. Men denkt dat de originele brief in 1494 geschreven is. De versie van Het boek tegen de barbaren die in het handschrift in het streekarchief is overgeleverd, wordt op rond 1495- 1500 gedateerd. Het is goed mogelijk dat de originele brief en de tekst van het boek via Cornelius Aurelius in het Collatiehuis terechtgekomen zijn. Aurelius, die afkomstig was uit Gouda, maar vaak in klooster Den Hem (ook wel Hemsdonck of Donck genoemd) bij Schoonhoven vertoefde, kwam vaak in Gouda. Cornelius Au relius is ook bekend als geschiedschrijver. Hij heeft een voor die tijd moderne ‘humanistische’ geschiedenis van Holland geschreven, de Divisiekroniek, die in Leiden is gedrukt. De inhoud van Het boek tegen de barbaren is na 500 jaar nog actueel. Eras mus bedoelde met de ‘barbaren’ de tegenpool van de intellectuelen. Het zijn parve nu’s en blaaskaken; mensen die niets van kunst en letteren weten. Erasmus vond dat geestelijke bagage onontbeerlijk was om iets in de wereld te kunnen voorstellen. Van de gedrukte tekst is in 2001 een Nederlandse vertaling uitgegeven. Deze is ook in de bibliotheek van het streekarchief aanwezig. Ik wil er hier de aandacht op vestigen, dat vrij veel boeken uit de bibliotheek van het streekarchief geleend mogen worden. Ook de Nederlandse vertaling van Het boek tegen de barbaren mag geleend F* 5 ‘S «Ë1 t .a sa I

Schatkamer | 2004 | | pagina 39