O ps Archief- en Librijenieuws ook op internet Een selectie Jaargang 3 nr 1 maart 2004 40 Archief- en Librijenieuws is een driemaandelijkse nieuwsbrief met nieuwtjes en wetenswaardigheden over de archief-, bibliotheek-en kaartencollecties van het Streekarchief Hollands Midden. Rembrandtportretten van leden van de familie Sijen Op het Streekarchief Hollands Midden berust het Archief van de uit Amsterdam afkom stige lakenkoopman Pieter Sijen, (1606) 1662-1704. Een boedelinventaris uit 1703 van de ze Pieter Sijen wordt bewaard in het Oud Rechterlijk Archief van Gouda, inv.nr. 494, fol. 286-293. Hierin wordt vermeld dat hij twee portretten van zijn voorouders bezat, geschil derd door Rembrandt (zie ook de stadsgeschiedenis Duizendjaar Gouda (Hilversum 2002), p. 471). Nieuwe aanwinsten In de rubriek Nieuwe aanwinsten worden niet alle aanwinsten vermeld, maar alleen aanko pen of schenkingen die opmerkelijk of van bijzondere waarde zijn. Archieven De economische faculteit van de Erasmus Universiteit te Rotterdam bezat tot voor kort een enorme collectie statutenjaarverslagen en krantenknipsels van allerlei bedrijven uit binnen- en buitenland. Door bezuinigingen gedwongen besloot het faculteitsbestuur enige maanden geleden om deze collectie op zeer korte termijn op te ruimen. De beheerder ging vervolgens in allerijl op zoek naar instellingen die delen van de collectie wilden ovememen. Ook het Streekarchief werd benaderd en uit het overweldigende aanbod kon materiaal van een der tigtal bedrijven uit de regio worden geselecteerd. Het ging deels om kleine bestandjes maar van enkele bedrijven waren omvangrijke series jaarverslagen en knipsels aanwezig. Van de archieven van bijvoorbeeld de Koninklijke Vereenigde Tapijtfabrieken te Moordrecht en de Koninklijke Stearine Kaarsenfabriek Gouda - Apollo konden enkele hiaten worden aange vuld. Van diverse andere bedrijven en instellingen als bijvoorbeeld Kempkes Meubelfa brieken uit Waddinxveen en de Goudse Levensverzekering Mij. had het streekarchief nog helemaal geen archiefmateriaal en kon de Rotterdamse donatie goed gebruikt worden om onze collectie als geheel aan te vullen. Het Archief- en Librijenieuws is ook op onze website te raadplegen (als pdf-bestand). Daar komt de nieuwsbrief mooier uit, omdat die in kleur is. Zie www.sahm.nl Nieuws en vervol gens onder het kopje “Archief- en Librijenieuws” het gewenste nummer aanklikken vds is* 3 ARCHIEF-LIBRIJENIEUWS

Schatkamer | 2004 | | pagina 42