41 Nieuwe aanwinsten In de rubriek Nieuwe aanwinsten worden niet alle aanwinsten vermeld, maar alleen aanko pen of schenkingen die opmerkelijk of van bijzondere waarde zijn. Archieven Uitgeverij Van Goor In januari ontving het Streekarchief van het echtpaar J.A. Knobbout-Van Dorssen uit Wenum een heel aardige aanvulling op het archief van de familie Noothoven van Goor. Het grootste deel van de schenking betreft transportakten, merendeels charters, die betrekking hebben op panden en percelen aan de westzijde van de Kleiweg, waar in de 19e eeuw het bedrijf van de drukkerij van Van Goor werd gevestigd. Pijpmakersgilde Tevens vestigen we de aandacht op het feit dat een viertal gildeboeken van het Goudse Pijp makersgilde, om onduidelijke reden in het bezit van het British Museum, nu op microfiche in onze studiezaal raadpleegbaar is. Deze vier gildeboeken beslaan de periode 1683-1826 en vormen een zeer informatieve aanvulling op het bij ons aanwezige gilde-archief. Bibliotheek Van Theo de Jong mochten wij een boekje van zijn hand ontvangen, getiteld Marokkanen in Gouda. Het is de neerslag van vijftig interviews met jonge Goudse Marokkanen. Dankzij onderzoek van J. van der Veen (gepubliceerd in Kroniek van het Rembrandthuis 2003, nr. 1-2, p. 46-60) is het waarschijnlijk dat deze portretten getraceerd zijn. Het Portret van een 41-jarige man met baard en breedgerande hoed (Pasadena, CA, Norton Simon Art Foundation) uit 1633 zou het portret van Sijens overgrootvader zijn, die eveneens Pieter Sijen heette. En het Portret van een 40-jarige vrouw met een geplooide kraag en een wit mutsje (Louisville, KE, J.B. Speed Art Museum) uit 1634 zou het pendantportret van zijn overgrootmoeder Marretje Comelisdr. van Grotewal zijn. dl De portretten van Pieter Sijens Amsterdamse overgrootouders, geschilderd door Rembrandt van Rijn v. K- -

Schatkamer | 2004 | | pagina 43