Interieur van een huisje aan de Raam, ca 1920 Die warm tebron - de enige stookgelegenheid in dit huisje - stond in de huis kamer, in de vorm van een potkachel tje met een open gewerkte sierman- tel van geëmail leerd gietijzer er omheen. Het pot kacheltje zelf was door middel van een glimmende zwartijzeren pijp verbonden met het schoorsteengat in de zoldering. Dat kacheltje werd gestookt met parelcokes, een betrekkelijk goedkope brandstof, waar je wel mee om moest kunnen gaan. Mits goed aangemaakt en bijge houden kon het zoveel warmte uitstralen dat het wat getemperd moest worden, maar als je vergat het op de juiste tijd bij te vullen was het zo uit en moest je het laten af koelen, leeghalen en weer opnieuw aansteken met behulp van papierproppen, brand houtjes en aanmaakturf. Op die manier ging het dan ook ’s nachts meestal uit, want een paar keer ’s nachts je bed uitkomen om het bij te vullen was eigenlijk geen doen. In ieder geval zat er dan genoeg fijne as in de asla van het kacheltje. Als het buiten glad was, was die as een uitstekend strooimiddel. In die tijd waren niet alle huizen in Gouda op het elektriciteitsnet aangeslo ten. Ook het onze niet. Wel hadden we een gaslamp in de huiskamer; een gezellige lamp met een franje van gekleurde glaskraaltjes, maar in de keuken moest je be helpen met een petroleumlamp die je aan de muur kon hangen. Voor de bovenver dieping waren er kleine petroleumlampjes met een gekleurd glaasje, die je op een tafeltje of kastje kon zetten bij wijze van nachtverlichting. Het huisje op de hoek van de Vest, Raam 320, vlak naast ons, was wat vorm en indeling betreft gelijk aan het onze. Maar aan de andere kant, lager genummerd, stond een blok boven- en benedenhuizen dat veel hoger was. En als je de Raam dan eens helemaal afliep, kwam je zoveel verschillende huizen tegen datje wel onmiddellijk moest begrijpen dat de bebouwing van de Raam beslist niet saai of eenvormig was. En alles stond door elkaar, hele oude huizen en huisjes, sommige zó vervallen dat ze maar beter gesloopt konden worden, naast en tussen huizen die er nog niet zo lang stonden. 2 I

Schatkamer | 2004 | | pagina 4