De Goudse Glazen in voor- en tegenspoed, met name het ‘Koningsglas’, geschonken door koning Filips II Henny van Dolder-de Wit 45 Inleiding De Goudse Sint-Janskerk ligt al eeuwen lang als een kolossaal schip in de huizen zee die het stadscentrum vormt. Ze bevat een enorme hoeveelheid gebrandschil derd glas, dat door oorlogen en natuurrampen heen gaaf bewaard is gebleven. Ook de ontwerptekeningen van deze ‘Goudse Glazen’, de cartons, zijn nagenoeg com pleet in de kerk aanwezig, hetgeen te danken is aan een structureel en doordacht beleid van opeenvolgende kerkbesturen. In deze studie worden de lotgevallen beschreven van één glas, in 1557 ge schonken door koning Filips II van Spanje. Tegelijk met de geschiedenis van dit ‘Koningsglas’ wordt duidelijk, wat een moeite en financiële offers het soms heeft gekost deze cultuurschat voor het nageslacht te bewaren, een taak die tot op de dag van vandaag nog altijd op de schouders van de kerkvoogden rust. De gebroeders Crabeth Nog enkele jaren en het Koningsglas, in 1557 ontworpen en vervaardigd door de glazenier Dirck Crabeth, is 450 jaar oud. Met zo’n respectabele ‘leeftijd’ is het be grijpelijk dat het veelvuldig is gerepareerd, gerestaureerd en van nieuw lood voor zien. Niet alleen barre weersomstandigheden, maar ook slijtage maken regelmatig onderhoud aan het tere glas-in-lood noodzakelijk. Tussen 1555 en 1571 produceren de in Gouda gevestigde ateliers van de ge broeders Dirck en Wouter Crabeth, naast andere glazeniers, de mooiste Glazen voor de Sint-Janskerk, die in januari 1552 door brand zwaar was beschadigd. On der de sponsors bevinden zich veel leden van de hoge adel en geestelijkheid. In 1571 komt aan die glorieuze periode van opeenvolgende glasschenkingen voorlo pig een eind. Dirck Crabeth brengt in dat jaar aan de noordzijde van de kerk zijn laatste kunstwerk, ‘Judith en Holofernes’ (glas 6,) aan, waarna de voortgang van de beglazing enkele decennia lang stil staat. Gouda kiest in 1572 voor prins Willem van Oranje en verzet zich daarmee tegen de Spaanse overheersing. De Reformatie doet haar intrede en in stad en land vinden ingrijpende veranderingen plaats in het religieuze en maatschappelijk le ven. De Sint-Janskerk gaat tijdelijk op slot en in 1573 krijgen de protestanten het gebouw tot hun beschikking.

Schatkamer | 2004 | | pagina 3