«O De theodoliet van Wanschaff, Berlijn Uit: Collectie Ned. Commissie voor Geodesie Ramsden vervaardigde een exemplaar dat geschikt was voor metingen om de drie- hoeksnetten van Engeland met Frankrijk te verbinden. Bepaald gemakkelijk te han teren was het instrument niet, het materiaal was koper, het gewicht 100 kg. De uitvoering die is gebruikt bij de metingen op de St. Jan in 1897 is te zien op bijgaande illustratie. Het instrument is gemaakt in Berlijn, door de heer Wanschaff. De middellijn van de horizontale rand is 35 cm, de omtrek ervan dus. 110 cm. De rand is ver deeld in 360 graden, elke graad weer in 12 delen. Dat betekent, dat de onderlinge afstand van de deelstrepen 0,25 mm is. Heliotroop van Gauss Uit: Vol van vernieuwingsgedachten; automatisering bij het Kadaster 1945-2000 Als laatste hulpmiddel bij de metingen noem ik de heliotroop of zonnespiegel. De Duitse wetenschapper Gauss probeerde van grote afstand de kijker van zijn theo doliet in te stellen op de toren van de Michaeliskerk in Hamburg, maar daarbij had hij veel hinder van een dakvenster waarin de zon weerkaatste. Dat bracht hem op het idee hiervan gebruik te maken. Een draaibaar spiegeltje kan zó worden gericht, dat de zonnestralen in de richting van het punt gaan waarop de me ting plaatsvindt, 30 tot 50 km. verder. Daar moet het verblindende licht worden ge temperd met donker glas, en tegen de avond, als er geen ondulatie (luchttrilling door ongelijkmatige verwarming) meer is, kan de waarnemer goed instellen op een klein lichtpuntje. Uiteraard werkt de helio troop niet bij bewolkte lucht. Al in 1891 zijn proeven gedaan met kunstmatige licht signalen, maar zonder resultaat. In later tijd is wel overgegaan op electrische lampen. Bij het gebruik maken van een heli otroop was het noodzakelijk, dat de spiegel steeds in de goede stand stond. Er was iemand nodig, een heliotropist, die om de paar minuten een tikje gaf tegen de spie gel, om de stralen in de goede richting te houden. Over deze anonieme medewer kers zwijgen de verslagen; behalve als het, na augustus 1914, mobilisatietijd, moeilijk is hier mensen voor te vinden. 85 W!

Schatkamer | 2004 | | pagina 11