Literatuur 93 Vertaling naar: Willebrordo Snellio, Erathosthenes Batavus, Leiden 1617, uit: Haasbroek, Willebrord Snel van Rooyen Brincker C., Geschiedenis van de Cartografie, Ned. editie Alphen a/d Rijn z.j. Diggelen Dr. J. van Aarde, Aardmetingen. Artikelen in de grote W.P., 7e druk 1966 Haasbroek N.D., Willebrord Snel van Rooyen, zijn leven en zijn werken, in: Lustrumboek 1955-1960 Landmeetkundig Gezelschap ‘Snellius’. Delft 1960 Linden Ir. J. A. van der Topografische en Militaire Kaart van het Koninkrijk der Nederlanden, Bussum 1973 Meertens A. J. H., Landmeetkunde Servire’s Encyclopaedic, Den Haag 1949 Ministerie van VROM, Het kadaster tot uw dienst, Apeldoorn 1988; Rijks- driehoeksmeting, serie Landmeetkundig Perspectief Rijkscommissie voor Graadmeting en Waterpassing, Jaarverslagen 1880-1951 (na 1937: Rijkscommissie voor Geodesie) Rechthoekige Coördinaten 1, Delft 1909 Maar om toch aan aften onze ijver te baten bbijken en om te tonen dat -wij met de grootste zorg en nauwgezetheid ons met dit werk hebben bezig gehoucben, zet ik hier de nieuwe bandmeetkunde uiteen waarmee ik opnieuw de juiste afstand tussen Qouda en Oudewater beoog bekend te maken; deze heb ik niet uit het voorafgaande afgebeid; ik toon aan dat zij is opgebouwd, van het begin af aan, naar de regebs van de kunst, opdat ik vervolgens veibig en ongestoord het overige deeb zab kunnen doorbopen. Bij een bezoek aan Gouda in september 2004 bleek mij, dat de bouten met de nrs. 16 en 20, die in de kerkmuur zijn geplaatst, nog aanwezig waren. Nr. 20 is op de foto op pag. 95 (rechts bovenaan) te zien. Verder was de tegel op de weste lijke balustrade erg verweerd en was de koperen bout verdwenen. Maar doordat het landmeten met behulp van satelliet-plaatsbepaling een grote vlucht heeft ge nomen, zijn de torens als vaste punten van weinig actuele betekenis meer.

Schatkamer | 2004 | | pagina 19