Fragment-archief van 'De Vooruitgang' te Stolwijk den Boer 2 stukken 1 stuk 1 stuk 1 stuk 1 omslag Convocaties voor ledenvergaderingen, gedrukt 1938 en 1944 28 1. Convocaties voor ledenvergaderingen, gedrukt 1938 en 1944 2. Presentielijst 1938 3. Reglement 1938 4. Jaarverslag 1937 5. Financiële overzichten 1934-1938 Vriendenhulp bij opsporing Een selectie uit de aanwinsten is een standaard rubriek in Archief- en Librije- nieuws van het Streekarchief. Vermelden van deze aanwinst in De Schatkamer is niet alleen ter illustratie van een tijdperk met 'coöperatiekoorts', maar ook als aansporing voor donateurs van de stichting Vrienden van Archief Librije om te allen tijde alert te zijn voor het Streekarchief. Bijvoorbeeld een wervingsfolder van de stichting Vrienden van het Streekarchief Rijnstreek zegt het nadrukkelijk: "Een Vriend is ook behulpzaam bij het opsporen en verwerven van particuliere archieven (kerken, bedrijven, verenigingen), foto's of boeken." Coöperaties 'Een menswaardige middenweg tussen kapitalisme en staatssocialisme.' Zo noemen geschiedenis- en jubileumboeken de coöperatie, het geslaagde experi ment van Engelse arbeiders en Duitse boeren uit de negentiende eeuw. Ook in het werkgebied van het huidige Streekarchief Midden-Holland kenden vele coöperaties een opgaan, blinken en verzinken. Vanaf 1933 tot zeker 1944 fungeerde te Stolwijk een Coöperatieve Brand- stoffen-Aankoop-Vereeniging "De Vooruitgang". Medio 1937 waren er ruim 200 leden, die samen in het voor- en najaar spoorwagons kolen kochtten door bemid deling van een Goudse brandstoffenhandel, deze met behulp van een bonnen systeem distribueerden en ook winst uitkeerden. Wat in de volksmond 'de Kolenbond' heette streefde naar een monopolie ter plaatse. Via een zoon van de vroegere secretaris W. Both Hzn dook een fragment- archief van 'De Vooruitgang' in 2005 op bij een inzameling van oud-papier te Nieuwerkerk aan den IJssel. Intussen is het Streekarchief Midden-Holland met de aanwinst verrijkt. Het betreft:

Schatkamer | 2005 | | pagina 30