30 Schildering van alle nog in gebruik zijnde beeldmerken in het nieuwe merken boek, 1865 Boekbespreking D.H. Duco - Merken en merkenrecht van de pijpenmakers in Gouda, 2003, Stichting Pijpenkabinet, Amsterdam ISBN 90-70849-21-6 Te bestellen via info@pijpenkabinet.nl of de boekhandel. Voor lezers van de Schatkamer geldt een speciale aanbieding: na bestelling op post bank 310.40.88 t.n.v. Stichting Pijpenkabinet, Amsterdam, krijgt men het boek portovrij thuisgestuurd voor €50 (normaal €62,40). Het boek is ook te raadplegen in het Streekarchief Midden-Holland. Wie in of rond Gouda in de grond spit, heeft een aardige kans op kleine archeo logische vondsten: koppen of stelen van de beroemde Goudse pijpen, die daar lang geleden gestort zijn óf er minder lang geleden met verplaatste grond terecht zijn gekomen. Men hoeft voor zo'n vondst dus niet eens te graven op de plek waar ooit een pijpenmakerij gevestigd is geweest. In veel Goudse huishoudens moet zich dan ook wel een schoenendoos met gevonden pijpenkoppen en -stelen bevinden. Wil men zich verdiepen in de herkomst en achtergronden van zulke bodem schatten, dan kan men terecht bij de nieuwste studie van D.H. Duco, "Merken en merkenrecht van de pijpenmakers in Gouda", een prachtig uitgevoerde en zeer complete uitgave. Het eerste gedeelte van het boek beschrijft de ontwikke ling van het gebruik om de pijpen te voorzien van een ingestempeld of ingeperst merkje op de hiel van de pijp, dat diende om de maker van de pijp te kunnen iden tificeren. Ook bij andere am- bachts- of nijverheidsproducten vindt men zulke merkjes, maar nergens is dit gebruik zo'n eigen leven gaan leiden als juist bij de kleipijpen, die in de Goudse nij verheid lange tijd een hoofdrol hebben gespeeld. De Goudse pij penmakers streefden ernaar om de van hun merk voorziene pijpen een zo hoog mogelijke kwaliteit te geven; handelaars bestelden pij pen op merk en klanten schaften bij voorkeur de pijp met hun favoriete merk aan.

Schatkamer | 2005 | | pagina 32