'Onechte' kinderen van stadsdoctoren in Gouda Jan Lafeber 1 Marmeren buste van W.F. Büchner bij de entree van de chirurgijnskamer in het stedelijk museum het Catharina-Gasthuis - foto in 'Vijf eeuwen medisch leven in een Hollandse stad' door J.G. W.F. Bik In De Schatkamer jaargang 18 (2004), aflevering 3 (november 2004) trof ik het verhaal aan over een doctor in de medicijnen in Gouda die zijn vaderschap ontkende, geschreven door Henny van Dolder-de Wit. "De stad Gouda is in de zeventiende en achttiende eeuw allerminst een bolwerk van braafheid", zo begint haar artikel. En dat heeft zeker ook betrekking op de Goudse "medicijnmannen", waar haar verhaal een voorbeeld van is. Zo'n kleine 100 jaar later er sprake van een soortgelijke situatie, waar één van Gouda's bekendste stadsartsen bij betrokken is, namelijk Willem Frederik Büchner. Willem Frederik Büchner werd geboren op 9 december 1780 in Reinheim (Duitsland) als zoon van Jacob Karei Büchner en Wilhelmina Magdalena Söhnlein. Büchner promoveerde op 21-jarige leeftijd te Würzburg tot medisch en chirurgisch doctor. Na zijn promotie werd hij in 1802 benoemd tot stadsdoctor te Gouda, waarbij hij de overleden Hugo Verveer opvolgde. Op 22 april 1804 trouwde hij in Gouda met Elisabeth Polijn, dochter van de niet onbemiddelde Hermanus Polijn en Woutera Buytenhuys. Uit dit huwelijk werden zeven kinderen geboren, wie het allen - maatschappelijk gezien - niet slecht verging. Drie van zijn zoons werden, evenals hun vader, arts en één van hen bracht het van raadslid in Amsterdam tot eerste kamerlid (daarmee zijn vader overtreffend, die 'slechts' raadslid van Gouda was geweest). De dochters sloten huwelijken - zoals in die tijd gebruikelijk - passend bij hun stand. Voor de bevolking van Gouda in de negentiende eeuw heeft de stadsarts Willem Frederik Büchner een buitengewoon grote betekenis gehad. (Zie o.a. Vijf eeuwen medisch leven in een Hollandse stad door J.G.W.F. Bik en Duizend jaar Gouda door P.H.A.M. Abels e.a.)

Schatkamer | 2005 | | pagina 3