64 Het aantal afbeeldingen is groot. Voor een deel zijn ze ook nieuw: bijvoor beeld het niet-uitgevoerde verbouwplan van de Agnietenkapel tot een Remon strantse kerk uit 1947 (het siert zelfs het omslag). Ook het onbekende en recent door het MuseumgoudA ontvangen tegeltableau van de Gereformeerde kerk A kon nog worden opgenomen. Een detail: van het interieur van de Gasthuiskerk als OLV-kerk is een aquarel uit 1845 opgenomen, volgens het onderschrift zou het afgebeelde orgel zich nu te Moordrecht bevinden. Volgens een eerdere tekst in het boekje - en ook volgens andere bronnen - vond die 'verkassing' in 1818 plaats, kort na het vertrek van de Waalse gemeente uit het pand. Het is overigens maar één van de vele verplaatsingen van Goudse orgels uit het boekje. De aanbieding van het eerste exemplaar van het boekje aan de monumentenwet houder was op een ongebruikelijke lokatie: in de rouwkapel van Dessing uit 1890 op de RK-begraafplaats. Een geslaagde restauratie daarvan kwam juist eerder in 2005 gereed. Nog niet meegenomen in het boekje is de presentie daar van een kruisbeeld uit de vroegere Kleiwegkerk. Gememoreerd wordt wel de 'beeldenstorm anno 1964' in die kerk om te voorkomen dat devotionalia tot woningdecoraties zouden verworden. Bedoeld beeld was toch gered! De slotzin van het boekje? "Wij hopen dat beheerders en gebruikers ook wat meer belangstelling zullen ontwikke len voor hun boeiende gebouwen." Het is mooi dat Gouda anno 2005 over een zo compleet overzichtsboekje van de publieke gebedsplaatsen beschikt. Hoewel adressen staan vermeld, ontbreekt voor een buitenstaander een kaartje. Het vouwblad van de 'Pelgrimstocht' van Open Monumentendag 2005 komt daar voor een deel aan tegemoet, en de slotpagina met literatuur kan ook verder helpen. Het is ook uniek dat Gouda intussen zo'n reeks lokale themaboekjes aan de Open Monumentendag overhoudt. Weinig donateurs van de Vriendenstichting zullen het boekje nog niet in hun reeks hebben staan, maar het zij ook aanbevolen als weg gevertje! De Moordrechtse Historische Vereniging gaf samen met het comité Open Monu mentendag dit jaar ook een themaboekje uit. Behandeld worden meer dan de bestaande op 10 september 2005 te bezichtigen kerken. De rest betreft niet alleen het nog zichtbare pand van de voormalige Remonstrantse kerk, maar ook het Hervormd Lokaal aan de Westringdijk, dat in 2000 werd gesloopt, nadat die ge meente in 1998 was opgeheven. Het boekje bevat een schat aan details. Van de dorpskerk wordt de grafsteen van ds Lambertus Jemmingius uit 1613 genoemd. Dat de G in 'dienaar des G woods' daarop zou staan voor 'Gereformeerd' is on juist, maar is van 'Goddelijk', voluit dus: 'dienaar des Goddelijken Woords'. Pane Vink, Aad de Wit, Chris van Gennep, Joop van Gelderen en Jan Slingerland, Zo kerkte en kerkt Moordrecht, 48 pag., Moordrecht 2005

Schatkamer | 2005 | | pagina 30