rïfi 'W Adri den Boer 65 Een grafsteen van zelfs bovenlokaal belang in de Her vormde dorpskerk is die van de Remonstrantse ds Cornelius Nozeman, beroemd om zijn vogelboeken (ook aanwezig in de Goudse Librije). Zoals in het nieuwe Goudse boekje staat dat het orgel van de Gasthuiskapel naar Moordrecht ging, prijkt hier uiteraard de tegenhanger: "In de kerk staat sinds 1818 het mooie orgel, dat in 1773 werd gebouwd door Louis de la Haye en afkom stig is uit de voormalige Waalse kerk te Gouda." De inhoud van het boekje overstijgt de bouw kundige details en voorgangers- lijsten verre. Pane Vink memo reert bijvoorbeeld over de Her vormde dorpskerk een dank- en bededag op 25 maart 1828 bij de aanvang van de droogmaking van de Zuidplas. Goed in te den ken is, dat men, toen de 20c eeuwse Hervormde evangelisatie op gereformeerde grondslag een deelgemeente werd, voor de naam Bethel koos en niet voor de naam van de maalderij waar men in huist: de Tijdgeest. Het is mooi dat het ook in Moordrecht mogelijk was om een zo compleet overzichtsboekje van de kerken uit te geven. Hoewel alle adressen staan vermeld, zal ook hier voor een buitenstaander een kaartje ontbreken. Het is primair een lokaal boekje. Stof voor detailpublicaties in historische blaadjes zal er nog volop zijn. Een passage over de naamgeefster van een nieuwbouwstraat maakt daar zelfs nieuwsgierig naar: "Zij Het ais ongehuwde dame in 1699 aan de diaconie- armen van Moordrecht en Gouderak ieder een legaat na van 5010 gulden. Daar zij misnoegd was over de ontmoetingen in de kerk van Gouda is ze het pad naar beide IJsseidorpen gaan volgen. Toen de heer K.A. Gort dit destijds als raadslid in Moordrecht had gelezen, stelde hij voor een straat naar haar te vernoemen en zo hebben wij, naast de iets verderop gelegen Ds. Jansoniusstraat, de Adriana van Rijkestraat gekregen. (Aangezien een literatuuropgaaf in het boekje ontbreekt, weet ik niet zeker of een artikel over Adriana er al niet is.) Ook dit boekje zij van harte aanbevolen! rjrj [tsjtb s- TT s;Ss; B‘>: .B rB':

Schatkamer | 2005 | | pagina 31