vacaturebeurten werden onderling in de Ring 88 De rouwbrief De kinderen, van wie alleen de twee oudsten een herinnering aan hun ouders zullen hebben bewaard, hadden het voorrecht dat familieleden zich over hen ontfermden en dat zij niet, zoals veel lotgenoten, in een weeshuis werden opgenomen. Een aanspreker uit de eeuw Over zichzelf schreef Cornelia: 'Ik zelve ben reedelijk, alleen de pijn op de borst blijft. Hij (de dokter) heeft mij ook poeders en pillen voorgeschreven en zegt dat wij zwakke vaten zijn'. Van de Kampense kerkenraad ontvingen zij hartelijke brieven, waarin hun werd verzekerd dat men met het uitstel van Johannes' komst genoegen nam. De waargenomen. Het einde De gezondheidstoestand van de moeder liet in de nazomer niet meer toe om aan het gezin de nodige aandacht te geven en allen stelden zich onder de zorg van goede bekenden in Gouda, waar Cornelia op 13 september is overleden. De aanspreker ging rond om in de naaste omgeving het sterfgeval bekend te maken, en Johannes kocht op dezelfde dag een graf in de St.-Janskerk. Vermoedelijk heeft het verlies van zijn vrouw zijn laatste krachten gebroken; enkele weken later was hij zó ernstig ziek, dat er om beurten bij hem werd gewaakt. Zijn broer, dominee Willem Nicolaas Munting, schreef op 3 oktober aan zijn zuster: Johannes' ziekte verergert'. Vier dagen later overleed hij en stond de familie voor de tweede maal binnen een maand rond hetzelfde open graf. Hoewel Munting jong overleed, was ook de gemid delde leeftijd toen zeer laag, mede door de grote kindersterfte. Doctor Büchner schreef in 1842 in zijn geneeskundige topografie: In de laatste 50 jaren is de bevolking in alle landen van Europa aanmerkelijk toegenomen... Te Parijs was vóór de revolutie van 1789 de gemiddelde leeftijd 28; thans is dezelve tot 32 jaren geklommen. Te Lon den is deze verhouding nog veel gunstiger en tot 40 jaren gestegen. Deze evenredigheden vergelij kenderwijze op Gouda toepassende, komt men alweer tot treurige resultaten. Over het jaar 1840 verkrijgt men voor Gouda niet meer dan 21.41 jaren voor den gemiddelden leeftijd, zoodat gemiddeld ieder persoon te Gouda 10 jaren korter leeft dan te Parijs en 18 jaren korter dan te Londen'.2 Misschien heeft doctor Büchner Munting op zijn ziekbed nog bezocht, maar was zijn kwaal in een zó ver gevorderd stadium, dat ook hij niets meer voor hem kon doen.

Schatkamer | 2005 | | pagina 22