1 Op het restauratie- 27 karakter onderschei- Exterieur van de kerk vanaf de Kerk/aan vóór de restauratie (foto Monumentenzorg 1927, coll. SAMH, ac 467, inv.nr. 501) plan gaf de minister van OKW bij brief van 5 juli 1927 onder meer als commen taar: 'Het choor van de kerk is van vee! later dagteekening dan het schip. Het is opge- r trokken van IJssel- steen van kleiner for maat dan die, welke aan het schip is ver werkt, en het mist de toepassing van na- z tuursteen, die aan het schip voorkomt. Ook de vensters zijn verschillend behan deld. Blijkens teeke- ning en bestek be doelt de architect bij de herstelling de wandbehandeüng van het choor in overeen stemming te brengen met die van het schip. Dit schijnt zon der reden en onhisto risch; het choor be hoort zich door een eigen karakter te blijven den.' Dit is gerespecteerd en ook binnen de kerk zichtbaar door een dunnere gevelwand en het niet laten doorlopen van een schijnbooggang en een baksteenrand onder de ramen. In 1978 vermeldde ondergetekende in de inleiding van de nieuwe archiefinventaris van de Hervormde Gemeente voor het eerst beknopt, dat concreet in 1810 de noordingang van het schip werd gesloten en dat een nieuw koor werd gebouwd, waarbij het schip werd ingekort. Tellen schip en koor sindsdien tien resp. twee ramen, eerder werd de kerk 'aen ydere zyde door zes glazen en in het Koor door vijf, dus door zeventien kloeke glazen verlicht', aldus Jacob Kortebrant (1696- 1777). Dit artikel gaat breder in op het inkorten van de kerk in 1810. r

Schatkamer | 2006 | | pagina 29