Hans de Vlaming 1 Voorwoord bij: Gebr. Van Gog, een particulier autobusbedrijf Mijn eerste kennismaking met Jan Compeer (1933-2005) dateert van 1963. Ik zat toen op de lagere school en Jan, twintig jaar ouder dan ondergetekende, was in het dagelijks leven hoofdambtenaar in Gouda. Jan had grote belangstelling voor het openbaar vervoer en in zijn vrije tijd was hij buschauffeur bij Gebr. Van Gog te Capelle aan den IJssei. Hij wist veel over dit bedrijf en vertelde daar ook enthou siast over. Voor mij was hij een leermeester die mij inwijdde in de geheimen van de geschiedenis van het bedrijf waar ik zelf ook grote belangstelling voor koester de. Na de opheffing van Van Gog als zelfstandige onderneming in 1967 verloren we elkaar uit het oog. In 1979 ontmoetten we elkaar weer, toen ik in het Goudse stadhuis een door Jan georganiseerde tentoonstelling over het openbaar vervoer in de regio bezocht. W/e hadden nog enkele malen telefonisch contact, maar het zou tot begin 1995 duren voordat we elkaar weer tegenkwamen. Nu werd het een blijvende vriendschap. Tijdens de vele gesprekken die we de afgelopen jaren voerden kwamen altijd weer de wederzijdse herinneringen aan 'Van Gog' aan de orde. Jan vertelde ver halen uit een periode die ik zelf niet heb meegemaakt, over de oorlogsjaren en de periode daarna. Tot in detail wist hij zich bepaalde zaken te herinneren en verder waren er natuurlijk de talrijke foto's die we uitwisselden en steeds opnieuw beke ken, vaak met de loupe, om zeker te weten dat we geen detail over het hoofd hadden gezien. Helaas is Jan ons op 12 augustus 2005 volkomen onverwacht ontvallen. Een groot gemis, 'even aan Jan vragen' gaat niet meer. Bij het uitzoeken van zijn nalatenschap kwam er een in 1957 geschreven, maar nooit gepubliceerde brochure boven water. Zo ongeveer alle verhalen die Jan mij ooit vertelde over de jaren 1940-1957 stonder erin. Het is geen volledige ge schiedschrijving; over de periode vóór 1940 was toen nog maar weinig bekend. Onderzoek op dit gebied volgde helaas pas decennia later. Het verhaal van Jan Compeer volgt hierna. Het zijn persoonlijke herinneringen, expliciet gezien en beleefd door een inwoner van Gouda die ook vaak in Nieuwe- rkerk kwam. Jan - zoon van een Goudse kapper - had familie in dezelfde branche op de Kerklaan in Nieuwerkerk en bereisde in zijn jonge jaren vaak per bus het traject Gouda-Nieuwerkerk. De bewuste brochure is ooit door Jan aangeboden aan Wim van Gog; na diens overlijden is het kennelijk weer bij de auteur terecht gekomen. In de periode van ±1955 tot 1957 werkte Jan tijdelijk in Baarn. Dit bood hem de gelegenheid om voormalige Van Gog-bussen in dienst van de Spakenburgse firma J. Dijkhuizen te observeren. Dit bedrijf onderhield lijndiensten vanuit de thuis haven naar Baarn en Nijkerk en er zijn in de jaren 1953-1957 maar liefst 10 ex- Van Gog-Volvo's door Dijkhuizen overgenomen! Aan het verhaal van Jan Compeer zijn enkele foto's toegevoegd; deze illustraties geven een aardig beeld van het autobusvervoer door de Gebr. Van Gog in de beschreven periode.

Schatkamer | 2006 | | pagina 3