J. Compeer 2 Als één van de oudste particuliere autobusondernemingen die op Gouda rijdt kun nen we toch zeker wel het bedrijf noemen van de Fa. Gebr. Van Gog te Capelle aan den IJssel met de zo bekende rood-groene wagens met het gele dak, dat reeds van verre zichtbaar is. Een particuliere onderneming was vroeger iets normaals, maar in de huidige sa menleving is het voortbestaan van een dergelijk bedrijf heel moeilijk en het op richten van nieuwe lijndiensten is uitgesloten. Daarom verdient een goed functio nerend bedrijf als dat van deze gebroeders onze bijzondere aandacht. Het bedrijf is door geheel Nederland bekend en ook buiten onze landsgrenzen, het geen te danken is aan het uitstekend verzorgde materieel, de frisse wagens, de service en de vriendelijke, goed geklede chauffeurs, die grote populariteit genieten. Er is heel wat veranderd sedert die bewolkte junidag in het jaar 1923, toen de heren Leen en Wim van Gog met de twee gele busjes waarop borden stonden die de aandacht vroegen voor... Sluis' ochtendvoer, gingen rijden. Voordat de dienst geopend werd, waren huis-aan-huis foldertjes bezorgd die het nieuwe bedrijf aankondigden en tevens de vertrektijden vermeldden. In de aller eerste bus, die 's morgens om 7 uur door Nieuwerkerk reed, op weg naar Gouda, zat niemand en toen hij weer terug kwam telde hij één passagier. Vele mensen schudden toen het hoofd en zeiden: 'Wat halen die jongens in hun hoofd, want met de STER-bussen gaat het toch ook niet.' De STER-bussen waren hoge blauwe wagens, die van Rotterdam naar Nieuwer kerk reden over de 's-Gravenweg, welke lijn later door Van Gog overgenomen werd en toen... ging het wel. Misschien heeft het aan het materieel gelegen, want er wordt wel eens beweerd dat men bang was om in die STER-bussen te stappen, tenslotte kende men in die dagen alleen het paard en de wagen maar. Deze twee kleine Fordjes zijn de voorgangers geweest van de thans in gebruik zijnde 28 wagens, alle Volvo's, die bijna alle dagelijks rijden om het grote aantal passagiers te vervoeren. De twee heren Van Gog vonden later hun compagnons in hun broers Klaas en Arie. De heer Klaas van Gog mocht zijn beste krachten aan het bedrijf geven tot 7 oktober 1950, toen hij na een kortstondige ziekte overleed. 1 Wanneer u bij het lezen van het hierna volgende relaas data tegenkomt die niet geheel overeenkomen met de werkelijkheid en technische bijzonderheden die verkeerd belicht zijn, dan wil ondergetekende zich verontschuldigen met de mededeling, dat hij nimmer deel uitgemaakt heeft van het bedrijf en bovendien geen vakman is. Het kleine stukje geschiedenis van de firma dat beschreven is vóór 1940 komt uit het brein van familieleden, omreden dat schrijver dezes eerst in 1933 het levenslicht aanschouwde. J. Compeer, augustus 1957 Gebr. Van Gog, een particulier autobusbedrijf1

Schatkamer | 2006 | | pagina 4