Bijlage Bron SAMH, AC 200, Collectie Varia, inv. nr. 3. Opmerkingen: 45 Lijst met schadeclaims, opgemaakt januari 1788. Bestaat uit één blad, tweezijdig beschreven. De tabelvormige opstelling is van mijn hand (WK). Toevoegingen van mijn hand in de tekst zelf staan tussen [vierkante haken]. Mijn overige opmerkin gen staan in de eindnoten (pag. 51 e.v.) (WK). De lijst gaat vergezeld van enige specificaties van afzonderlijke schadegevallen; ondertekend, gedateerd en genummerd (elk op een apart blaadje). Lijst van door Goudse inwoners bij S. van Paddenburg ingediende declaraties we gens geleden schade ten gevolge van de plunderingen op 17/18 september 1787 en de daaropvolgende komst van de Pruisische troepen; met een gedeelte van de betreffende declaraties. Januari 1788. Zij hebben veel meer verloren door de plunderingen: zij zijn naar het buitenland gegaan, of hebben hun fortuin verloren zien gaan. Zij hebben meer recht om schadevergoeding te vragen, daar zij niet alleen betaald hebben met hun bezit, maar ook met hun persoon. En daarenboven nog de belastingen die zij bijdroe gen, evenals zij die niets voor de goede zaak hebben gedaan, en hun vijanden zijn geweest. En dat het Corps Moral31 (dat in die tijd de Staten van Holland re geerde) hen plechtig in bescherming had genomen, net als hun fortuin, dat men niet zou kunnen laten verdwijnen, zonder het vertrouwen van het volk te verlie zen of zich te begeven in Machiavellistische beginselen door het af te wijzen, aangezien men minder vreest de ontwapende burgers te kwetsen door ondank baar gedrag (ze belasterend van gebrek aan tucht en van te hoge pretenties), dan de militairen, die men graag wil ontmoedigen door ze voortaan zich te laten schikken [in hun lot], of ze in vergelijkbare omstandigheden te laten dienen. De algemene schaamte, en de eigenaardigheid dat sommige vurige patriotten niet hetzelfde lot hebben ondergaan, heeft zekere bange en zwakke patriotten, die er getuige van zijn geweest, er toe gebracht bijzonderheden te geven hoe men hen het beste en het vlugste ter plekke kon verzamelen. De orangisten hebben getracht hen te doen vergeten en hun aantal te doen verkleinen, aangezien dat hun verwachtingen overtrof.

Schatkamer | 2006 | | pagina 11