53 30 Deze analyse zit niet bij het verslag gevoegd, dus het is niet duidelijk waar de auteur op doelt. Wellicht doelt De Lange op de lijst met schadeclaims van gedupeerden. Zie hiervoor, bij voetnoot 26. 31 Hier staat in het origineel (dus in het Frans): ie corps moral. Deze uitdrukking, voluit: Ie corps moral et collectif, is een begrip uit het boek Le Contract Social (1762) van de Franse filosoof Jean-Jacques Rousseau, die leefde van 1712 tot 1778. Het is gebaseerd op het idee van de soevereiniteit van het volk, in plaats van die van de monarch of van de tiran. Het gebruik van het begrip komt er in de context van dit verslag min of meer op neer dat de Staten van Holland samenvallen met dat corps moral. (Mijn dank aan de heer drs. J.W. Klein, van het Streekarchief Midden-Holland, die zo vriendelijk was mij deze verhelderende verklaring aan de hand te doen.) 32 WK: Dit is het laatste schadebedrag op de voorzijde van het blad. Daaronder staat het tussentotaal genoteerd, namelijk 34.355 guldens en 10 stuivers. 33 Kastelein Vogelezang? 34 Dit is Jan Verbrugge, Westhaven. 35 NZ van de Gouwe. 36 WK: De totaaltelling van 49.724 guldens en 8 stuivers in de bron klopt niet. Moet zijn 51.824 guldens en 8 stuivers. Er is een verschil van 2.100 guldens. 37 WK: Moeilijk leesbaar. Een horloge en twee paar zilveren gespen, wellicht schoengespen? 38 WK: Smit, Regentendagboek, 824, noteert hier "H. Blanket" en schrijft er als een nadere toelichting bij: "een kastelein van beroep". In de bron staat echter "W. Blanket", m.a.w. ge lijk aan de ondertekening. W. Blanket was geen kastelein, maar een koornkoper/grossier/ bakker aan de Zuidzijde van de Gouwe. Terzijde: er bestond wel degelijk een H. Blanket, kastelein van beroep, maar die wordt hier niet bedoeld. Deze H. Blanket was geen lid van de Patriottische Sociëteit. Wel werd ook bij hem op 17 september 1787 geplunderd. Dat het in deze tekst wel degelijk gaat om W. Blanket blijkt uit de opmerking dat hij zes kinderen heeft. In het doopboek van de Lutherse gemeente staan zelfs zeven kinderen vermeld (geboren tussen 1767 en 1781), maar wellicht was er in 1787 al een kind het huis uit, of is er een kind voor 1787 overleden. Daarnaast is het zo dat de totaaltelling van het opgegeven schadebedrag overeenkomt met hetgeen in de lijst staat vermeld achter de naam van "Willem Blanket, koornkoper", namelijk ƒ1426,10. Zie als nadere toelichting ook de brieven van Hess (in Varia, inv. nr. 9). Ook daarin wordt de lutheraan W. Blanket ge noemd. C.H.E. de Wit neemt de fout in zijn proefschrift over en meldt: "De schade van de kastelein bedroeg ƒ1426,-." Dit moet dus zijn: van de koornkoper. De Wit, De strijd tussen aristocra tie en democratie in Nederland, 46. 39 WK: Moeilijk leesbaar woord. Twee "Cabonette". Waarschijnlijk wordt hier bedoeld: "ka binetten". 40 WK: Een erg lastig te lezen zin. Ten eerste lijken 48 ramen rijkelijk veel. De "hengel" zal wel zijn bedoeld om de schuiframen te openen en te sluiten. Het woord "Stijl" is onzeker, want zeer moeilijk leesbaar.

Schatkamer | 2006 | | pagina 19