Henny van Dolder-de Wit 54 Loterijbriefjes ais document van zestiende- eeuwse volkshumor en devotie Handschrift uit 1563 gerestaureerd Inleiding In 2005 gaf de Stichting Vrienden van Archief Librije, gevolg gevend aan haar doelstelling, opdracht tot restauratie van een bescheiden, doch uniek stuk uit het Streekarchief Midden-Holland. Het betreft een handschrift uit 1563, met een regi stratie door ene 'mr. Willem Willemsz' van alle personen die een of meer loten kochten ten bate van de herbouw van de in 1552 door brand getroffen St.- Janskerk. Het document is nu weer terug in het Streekarchief en daarom wordt in dit artikel iets verteld over de geschiedenis ervan en loterijen in het algemeen. Op de eerste pagina's zijn de beginwoorden slechts gedeeltelijk leesbaar, omdat het papier door de tijd is aangetast; de overige bladzijden verkeren in een goede staat. Ze bevatten nauwkeurige aantekeningen over het aantal loten dat iemand kocht, alle met een eigen nummer, de naam van de inlegger, straat, woonplaats en beroep, soms de naam van een huis of klooster. De bijbehorende rijmpjes, ook wel prose of avys genoemd, dienden om identificatie van de inleggers te garande ren, de meeste zijn in het Nederlands, sommige in het Frans of Latijn. Het register bevat meerdere katernen en is kennelijk een samenvoeging van diverse plaatselij ke registers, waaronder Montfoort, Den Haag en Utrecht. De brand van de kerk Nadat graaf Floris V Gouda in 1272 stadsrechten heeft verleend en de stad als zo danig nog geen honderd jaar oud is, valt ze in 1361 ten prooi aan een verwoesten de brand. De houten huizen met hun daken van stro maken dat het vuur zich snel verspreidt. Wie bij de herbouw van zijn huis dakbedekking aanbrengt met tegels of pannen in plaats van stro kan zelfs rekenen op subsidie van stadswege. Dat voor komt niet dat een dergelijke ramp zich in 1438 herhaalt, waarna de bouw van ste nen huizen door het stadsbestuur nog meer wordt aangemoedigd. Als er op 12 ja nuari 1552 een hevig noodweer, vergezeld van hagel en onweer, over Zuid-Holland losbarst, zijn de mensen ongetwijfeld heel bang. Uit overgeleverde verhalen weet men maar al te goed wat voor gevolgen dit kan hebben. En de angst blijkt ge grond... met een felle klap slaat 's avonds om 9 uur de bliksem in de toren van de St.-Janskerk. Pogingen om het vuur te blussen mislukken en al gauw slaan de vlammen over naar het kerkgebouw. Door de storm verspreide vonken gieren over de daken van het Collatiehuis aan de Jeruzalemstraat en hechten zich aan het torentje van het Catharinaklooster aan de Groeneweg, dat ook vlam vat, maar... daar blijft het bij. Als de hagelbuien en het onweer zijn weggedreven kennen de opluchting en de dankbaarheid van de bevolking geen grenzen, deze keer zijn hun huizen wonder bo ven wonder gespaard gebleven. Als het daglicht aanbreekt, blijkt hoe zwaar de kerk is beschadigd. Altaren, orgels, gebrandschilderde glazen en meubilair zijn verloren ge gaan. Het kerkbestuur beseft dat de herbouw grote financiële offers zal vragen.

Schatkamer | 2006 | | pagina 20