l 59 Detail uit het carton van glas 58 in de Van der Vorm kapel bij de St. -Janskerk: Links Lucia Pauw, de echtgenote van burgemeester Jan Gerritsz Heye met een 'vijftich', een paternos ter met daaraan een 'ruycker' of pom man der De prijzen op het tweede biljet zijn meer gericht op mannelijke loters, getuige het aantal wijnbekers (mal- vesij croesen). De eerste prijs be staat uit zes zilveren bekers en een 'silveren verheven cop', nummer twee wint een zilveren schaal en de derde gelukkige mag zes wijnbekers en twee zilveren zoutvaten mee naar huis nemen. Behalve de elf be langrijke prijzen die hierna volgen zijn er nog 100 zilveren lepels te winnen. Het gebeurt wel dat de prijzen bezichtigd kunnen worden, zij het onder bewaking, of men toont replica's van geverfd hout. De loten worden na bekendmaking aan een draad geregen, de winnaars aan de ene, de 'nieten' aan de an dere kant. Zo worden ze een half jaar lang bewaard, samen met de boeken waarin de rijmpjes zijn ge noteerd om alle twist te schu wen ende die waerheyt te weten'. Dit voor het geval dat iemand ach teraf de uitslag betwist. De biljetten met de aankondiging van de loterij en de beschikbare prijzen zijn deze keer gedrukt bij Jan Henriczoon 'In den Gulden Bibel' te Utrecht. De loterij van 1563 Kennelijk is er elf jaar na de brand niet voldoende geld om de bouw en inrichting van de kerk te voltooien, zodat in 1563 opnieuw een loterij wordt uitgeschreven. Gelukkig zijn daarvan de namen van de inleggers en de rijmpjes bewaard geble ven. Het handschrift waarin de avysen staan opgetekend begint heel merkwaardig met een bijbeltekst uit het boek Haggaï (zie einde artikel). Hierin spoort de pro feet het volk van Israël aan om na hun terugkeer uit de Babylonische ballingschap de bouw van de tempel te voltooien. Drie weken na zijn oproep zet het volk zich al aan de arbeid. Door dit bijbelgedeelte onder de aandacht te brengen hopen de kerkmeesters kennelijk dat deze oud-testamentische ijver navolging zal vinden. 'J

Schatkamer | 2006 | | pagina 25