I II Mr i r Het resultaat Maar liefst 1370 inleggers kopen met elkaar 11.867 loten, 1296 van hen voegen er een rijmpje bij. De aankoop van slechts een of twee loten doet vermoeden dat ook minder draagkrachtigen hun geluk beproeven. De uiteindelijke opbrengst valt echter tegen: men telt een bedrag van ƒ925 en stuiver. Het stadsbestuur be sluit daarom tot een financiële bijdrage van 1200 gulden. Zo verrijst de St.- Janskerk weer uit de as. Vanaf 1555 tot 1571 worden er grote gebrandschilderde glazen geplaatst, gesponsord door welgestelde kerkelijke en wereldlijke macht hebbers uit die tijd. Altaren worden versierd met schilderstukken en het goud- en zilversmidsgilde maakt liturgisch vaatwerk, de oude glorie keert terug. Echter niet voor lang, want in 1572, als Gouda zich aan de Spaanse overheersing onttrekt, betekent dat tevens het begin van het einde van de St.-Janskerk als rooms katholiek bedehuis. 62 De trekking van een loterij in 1592 ten bate van het Dolhuis te Amsterdam in 1592. Schilderij van Gilles Coignet. Hyer compt Jan neg in Jaeppen, wilt we! verstaen, Om een nyeuwe kerck is 't haer gedaen. Up al sulcken mening (tot dat doel) gaet sy in leggen, Cryght sy nyet, wat valt er up te seggen? In Gouda heeft het podium waarop de trekking in 1563 plaatsvindt ongetwijfeld op de Markt gestaan. Er zijn drie 'treckers' om de rijmpjes of avysen op te lezen en drie 'roupers' die met luide stem verkondigen of het gelezen avys al dan niet een prijs heeft. Drie trompetters dragen bij tot een feestelijke stemming, onder steund door een trommelslager, 's Avonds worden de vermakelijkheden bij fakkel licht voortgezet. Als dank voor hun medewerking krijgen alle medewerkers na af loop een maaltijd aangeboden.

Schatkamer | 2006 | | pagina 28