Wim Knoops 37 Een onbekend verslag uit de Goudse Patriottentijd: Relation du Pillage a Gouda a Iinvasion Prussien- ne, ie 16 Septembre 1787 Tot slot nog dit: degenen die enige inleidende informatie wensen om een en an der in het juiste historische kader te kunnen plaatsen (het gaat hier per slot van rekening om een gedetailleerd onderwerp), verwijs ik graag naar mijn eerdere pu blicaties in het blad Tidinge van Die Goede, nr. 4 van oktober 2005 en nr. 1 van januari 2006. Inleiding Tijdens mijn speurtocht naar de geschiedenis van de Patriottentijd te Gouda (1780-1787) - het doel is het schrijven van een proefschrift over deze periode - vind ik regelmatig nieuwe, nog nooit gepubliceerde bronnen. In het familiearchief van het Goudse geslacht De Lange van Wijngaarden trof ik onlangs een boeiende tekst aan, die ik de lezers van De Schatkamer niet wil onthouden. De vindplaats is: Nationaal Archief, inv. nr. 3.20.35, familiearchief De Lange van Wijngaarden. Dossier 57, no. 11, netversie van de tekst. Onder nummer 11 bevindt zich een in het Frans geschreven verslag van Mr. Cor nells Joan de Lange, heer van Wijngaarden en Ruigbroek, de aanvoerder van de Goudse patriotten, over de plundering te Gouda op 17 september 1787. Het in zijn eigen handschrift gestelde verslag telt 16 pagina's. Gezien wat opmerkingen in de tekst is dit verslag door hem in of na het jaar 1795 geschreven, want de Bataafse omwenteling van 1795 wordt er in genoemd. De vertaling van deze zeer belangwekkende bron voor de geschiedenis van Gouda tijdens de Patriottentijd werd vervaardigd door mw H.K. van der Kroef, gepensio neerd lerares Frans, te Rotterdam. De heer drs J.W. Klein van het Streekarchief Midden-Holland was zo vriendelijk om vervolgens de vertaling op details te bezien en waar nodig aan te passen. Opmerkingen [tussen vierkante haken] en eindno ten zijn door mij aangebracht in de Nederlandse vertaling. Na de tekst volgt nog als bijlage: de Lijst van door Goudse inwoners bij S. van Paddenburg ingediende declaraties wegens geleden schade ten gevolge van de plunderingen op 17/18 september 1787 en de daaropvolgende komst van de Prui sische troepen; met een gedeelte van de betreffende declaraties. Januari 1788. (te vinden in Gouda, SAMH. Collectie varia, inv.nr. 3)

Schatkamer | 2006 | | pagina 3