41 Portret van de kapitein van het vrijkorps, de pijpmaker Cornell's van Leeuwen [In de marge staat hierbij geschreven:] (a). De redacteur van de Nederiandsche Jaarboeken bracht eer aan de heer Decker, dat hij de leiding had genomen en in korte tijd de revolutie had gemaakt, ik wil het hem niet ontzeggen. De verslagen ervan bevatten in die dagen enkel dat hij het volk had aangemoedigd en de voldoening had laten zien van wat zij deden.18 Zodra het noodlottige schot dat de boer had gedood was afgegaan, ging een me nigte vrouwen en jongens een tamboer van het vrijkorps halen, die zij dwongen de "Generale" te roffelen,15 en dat deed de hele gewapende burgerij16 naar de Markt komen met oranje kokardes op. De vader van de voorman van de plunde raars, Van der Hoeve, de burgemeester, was de eerste die hem in het openbaar droeg.17 (a) Frederik van der Hoeve kwam van de Potterspoort met een toorts in de hand, met een zekere Guideon For- tuijn,11 en vergezeld van zestien plun deraars, gewapend met geweren. Hij gaf het signaal met de toorts waar men moest plunderen of waar men de ruiten moest inslaan. Als hij zich om keerde moest men plunderen, en als hij de toorts omhoog stak moest men slechts de ramen inslaan. Hij begon bij de graankoopman Blanket en liet ver volgens de huizen plunderen van de koopman Verzijl, van de kruidenier Mullart, de voormalige baljuw Plemper en van de kapitein van het vrijkorps Van Leeuwen. Andere bendes hielden zich bezig met zoeken naar en opeisen van de wa pens van de patriotten. Toen hij had vernomen dat men het huis van com mandant De Lange van Wijngaarden had geplunderd, ging hij er heen en deed net of hij de papieren van diens echtgenote wilde redden, zeggende dat hij vreesde dat men er zijn voordeel mee zou doen. Toen hij in de zijkamer een omgegooide secretaire zag, die toevallig nog niet ver nield was, zoals de andere meubelen, leek het hem goed die te laten openen door een plunderaar die slotenmaker12 was, ten einde de papieren, die gevaarlijk waren voor genoemde commandant, mee te nemen. Hij had de Acte van Verbintenis van de verenigde regenten van alle provincies,13 en een kopie van de Conventie van de regenten van Gouda,14 waarvan niets aan hem werd teruggegeven toen hij be greep dat hij een misdaad had begaan. Hij trachtte zich, enige tijd later, schrifte lijk te verontschuldigen bij de echtgenote van de commandant.

Schatkamer | 2006 | | pagina 7