92 r Uniform van het Goudse Gewapende Burgerkorps in 1787 Atlas van Stolk, Rotterdam Aan de Burgercommissie te Woerden36 werd opge dragen zogenaamde vliegende legertjes te forme ren, bestaande uit vrijkorporisten (zowel infanterie als cavalerie) en voorzien van ruim voldoende artil lerie.37 De beide legers, ook wel aangeduid als bur- gerkorpsen of burgerlegers, en elk enige honder den manschappen groot, zouden vooral voor bin nenlands gebruik zijn bedoeld. Dit bleek ook uit een bericht in een van de patriotse bladen van juli 1787.38 Daarin werd gemeld dat het legertje voor namelijk zou dienen om de oproermakers in het oog te houden, en daarheen te gaan waar zulks nodig was om die oproermakers te beteugelen en te straffen. Verder zag men het leger als een goe de gelegenheid om de leden van de vrijkorpsen in de praktijk te laten oefenen in de wapenhandel en de krijgskunst. Kernidee was: zich daarheen bege ven waar de nood het vorderde. Middelen waren: snelheid en zware bewapening. Omdat uiteraard niet alle vrijkorporisten tegelijk in het leger konden dienen, werd een rouleersysteem ontworpen.39 Formeel was het Burgerleger bedoeld om de bin nenlandse rust te handhaven en op te treden te gen, zoals men dat noemde, 'oproermakers' (de orangisten), en die te beteugelen (te ontwape nen,40 een belangrijke doelstelling van het Burger leger voor het Zuid-Hollandse platteland) en te straffen. Dit was de voornaamste taak van het Burgerleger, maar niet de enige, want in de praktijk zou het op verzoek ook militaire ondersteuning geven aan remo- ties (afzetten) van orangistische regenten en bestuurders in dorpen en steden, of nam daar zelf het initiatief toe. Op 3 en 4 augustus werd te Woerden een troepenmacht van vrijkorporisten samen getrokken, bestaande uit infanterie, cavalerie en artillerie. Het commando lag in handen van A.G. Mappa, de bevelhebber van het Delftse Genootschap van Wapen handel. Men kampeerde in tenten. 36 Deze Burgercommissie was op 6 september 1786 benoemd door de provinciale vergadering van vrijkorpsen te Leiden en bestond uit negen personen. Deze commissie moet niet worden verward met de Defensiecommissie, op 12 juni 1787 benoemd door de Staten van Holland, waarin o.a. de Goudse burgemeester Mr. Martinus van Toulon zitting had. Beide commissies zetelden te Woerden, de eerste in het regthuis, de tweede in het kasteel. Colenbrander III, 86-87, 211; Vreede, Levensloop, 54 37 Colenbrander III, 247-248; Geyl, Patriottenbeweging, 178-179 38 Geciteerd in: NNJ, juli 1787, 2001-2002 39 Zie hierna. 40 Vreede, Levensloop, 53-54 F f A

Schatkamer | 2006 | | pagina 22