97 Over die door Slingerland genoemde Praeparatien is het nodige bekend, we stipten het al aan. Men vroeg op 23 en 24 augustus om de bescherming van de krijgsraad. Het kan zijn dat de burgergeconstitueerden met de voorbereidingen zijn verder ge gaan, maar dat de contra-revolutie van 16-17 september, die al drie weken later plaatsvond, de zaak heeft doorkruist. Voor deze aanname is echter geen bewijs voorhanden. Analyseren we de bovenstaande gebeurtenissen, dan moeten we concluderen dat we hier bewijzen in handen hebben voor de radicalisering van de Goudse patriotten. De zes burgergeconstitueerden spanden zich immers in voor niets minder dan het met ondersteuning van de politieke en militaire machtsmiddelen der patriotse bur gers bewerkstelligen van een stedelijke revolutie, een politieke omwenteling te Gouda. Weliswaar nam men het gematigd klinkende remotie (verwijderen) in de mond, maar het effect zou gelijk zijn aan dat te Delft: een stedelijke patriotse revo lutie. De revolutie zou dan gericht zijn tegen het machtsbolwerk van de regenten elite bij uitstek: de vroedschap. Veel belangwekkender echter is het feit dat de commissie werd geformeerd uit offi cieren van de schutterij die allen, zonder uitzondering, lid waren van de Patriotti sche Sociëteit: kolonel Jacobus Blauw, kapitein Jacob Bleuland, luitenant Cornelis van Leeuwen (bij afwezigheid zou luitenant Jeremias van der Grijp hem vervan gen57), en secretaris Cornelis van Alphen. Het optreden van Van Houte en Verzijl in de krijgsraad geeft ons overigens tegelijk het bewijs in handen dat de twee Goudse burgergeconstitueerden te Delft inder daad Elsnerus en Grendel moeten zijn geweest, want Slingerland schreef in meer voud en de twee anderen waren op die dag te Amsterdam. 57 De afwezigheid van luitenant Van Leeuwen is te verklaren uit het feit dat hij als kapitein in het Burgerleger diende. NA, Familiearchief De Lange van Wijngaarden, dossier 57, inv.nr. 10, lijst officieren Burgerleger 58 De Wit, Nederlandse Revolutie, 157-161 Amsterdam, provinciaal congres van Hollandse vrijkorpsen (24 augus tus 1787) Zoals al gezegd, Van der Wagt en Polijn waren op 24 en 25 augustus te Amster dam, namelijk bij het congres van de Hollandse vrijkorpsen en andere corporaties. Dit congres stond in het teken van democratisering, een volksregering bij repre sentatie, met andere woorden, er werd daar gewerkt aan een ideologische funde ring van daden zoals die te Gouda in de praktijk werden voorbereid. De vergade ring stelde een program op, dat als Declaratoir op 30 augustus 1787 aan de Sta ten van Holland werd aangeboden. Dit Declaratoir bevatte de beginselen van de moderne staat.58 Alle afgevaardigden van de 200 patriotse vrijkorpsen en andere corporaties ondertekenden het Declaratoir, dus ook de Gouwenaars Van der Wagt en Polijn.

Schatkamer | 2006 | | pagina 27