Uiteraard betrof dit macabere bericht een gerucht, en men vernam er verder niets over. Maar de bizarre inhoud tekent wel de gespannen sfeer, vol van geruchten en angst en daardoor bron van spanningen. Want men moet zich eens de positie van luitenant Van Genderen op zijn post aan de Goejanverwellesluis, in de Hollandse Waterlinie, voor de geest trachten te halen. Die was namelijk niet erg benijdens- waardig. Vóór hem, in het oosten, lag het beroepsleger van de stadhouder, waar zich trouwens ieder moment de Pruisen bij konden voegen. De patriotten op hun beurt meenden wel op militaire steun van Frankrijk te kunnen rekenen, maar harde garanties daarvoor had men allerminst. Hoe was zijn positie westwaarts? Achter hem lag Gouda, waar de oranjepartij dag voor dag sterker en brutaler werd, en dat praktisch van bescherming door vrijkorpo- risten was ontbloot. Daar bevonden zich ook de neringen en de families van de afwezige vrijkorporisten, in feite onbeschermd voor het orangistische grauw of gemeen uit de achterbuurten van Gouda. Tot slot, in zijn directe omgeving strekte zich het platteland uit, dat overwegend orangistisch gezind was, op enige patriotse kernen in stadjes en dorpen als Haas trecht en Waddinxveen na. Was het niet vreemd dat Van Genderen en de zijnen ze nuwachtig waren, overal gevaar zagen en op ieder gerucht, hoe vreemd ook, rea geerden? Hun zenuwen moeten als snaren gespannen hebben gestaan. Politieke strijd en dreigende oorlog of burgeroorlog liepen dwars dooreen. Incidenten vonden voortdurend plaats, waarbij geregeld rake klappen vielen. Op 9 september werd een zekere P. Maas, bij het overvaren van de Hollandsche IJssel te Goejanverwellesluis (er was een voetveer) door de patriotten mishandeld. Een re den werd er niet vermeld.78 Maas was waarschijnlijk een orangist, maar zijn naam is niet terug te vinden op de ledenlijst van de Oranjesociëteit. Wellicht ging het alleen om een incident met zenuwachtige vrijkorporisten. Wat gebeurde er inmiddels in Gouda? Ongeveer 20 tot 30 vrijkorporisten waren in Gouda, geleid door kapitein Jacques Brotier.79 Al op 11 juni had de magistraat be sloten dat betrouwbare vrijwilligers konden worden ingezet om de rust in de stad te helpen handhaven. Inderdaad deed vanaf half augustus (dus ten tijde dat het ge rucht zich begon te verspreiden dat de koning van Pruisen de stadhouder te hulp zou komen) de kolonel van de krijgsraad, Jacobus Blauw, geregeld een beroep op vrijkorporisten om een wacht of piket van 20 of 30 man te leveren voor de dag- of de nachtwacht, daar hij als patriot op de meeste gewone schutters niet meer durfde te vertrouwen.80 Op nachtpatrouilles hielp dit piket mee om straatschenders in verzekerde bewaring te stellen, en dit was daarmee de enige groep waarop de magistraat kon rekenen; een zeer smalle basis.81 78 Smit, Regentendagboek, 809; Handschriften 54, 220r (9 september 1787) 79 NA, Familiearchief De Lange, inv. nr. 57, Verslag De Lange, f 1 (franse tekst) 80 NA, Dumont Pigalle, 17, verslag De Lange, f 14 81 NA, Familiearchief De Lange, inv. nr. 57, Verslag De Lange, f 1 (franse tekst) 104

Schatkamer | 2006 | | pagina 34