106 Wanneer we de notulen van de vroedschap vergelijken met de aantekeningen in het dagboek van Van der Hoeve (die een en ander uit de tweede hand moet hebben vernomen, want hij was afwezig) rijst een ander beeld op. In de vroedschapsnotu- len staat vermeld dat men toegang tot de vergadering verzocht, maar wel daarbij voegende dat eenige Gewapende Manschappen geschaerd stonden rondom het Stadhuijs. En Van der Hoeve schetst ook een geheel ander beeld van de houding die de geconstitueerden in de vergaderzaal aannamen. Die waren, zo bleek, voor standers van verplaatsing van de Statenvergadering naar het patriottenbolwerk Amsterdam. Hij schrijft: t geen door eenige gecommitteerde van de auxiiiaire met de degen in de vuijst geappuieert wierd en affgevraagt wat t resultaat was. Het optreden van de burgerwacht toonde in ieder geval dat de Goudse patriotten op militair terrein nog steeds de overhand hadden in de stad. Ook op politiek vlak hiel den ze invloed op de gebeurtenissen; ze probeerden dat in ieder geval. Dat bleek op zaterdag 15 september, tijdens een extra vergadering van de vroedschap, die vanaf 's avonds negen uur werd gehouden. De vraag was aan de orde hoe men, gezien de Pruisische invasie op 13 september, in de Staten van Holland zou stem men over het voorstel om de vergadering van Den Haag naar het beter te verdedi gen Amsterdam te verplaatsen. De meerderheid achtte verplaatsing zeer bedenkelijk. Alle archieven en geldkanto ren zouden achterblijven, het contact met de Generaliteitscolleges zou verloren gaan, waardoor men ook geen invloed meer kon uitoefenen op de besluitvorming in die colleges, en de behartiging van de normale, lopende zaken in de provincie zelf zou men moeten laten schieten. Kortom, men zou de Goudse gedeputeerden ter dagvaart last geven tegen te stemmen.82 Terwijl de vergadering aan de gang was kwam er bericht dat de burgergeconsti- tueerden in het stadhuis waren gekomen om te informeren wat zo'n late, extra ver gadering van de vroedschap op zaterdagavond wel niet had te beduiden. Waarover vergaderde men, zo wilde men weten, en wat waren de besluiten? Na enig heen en weer gepraat - zou men de geconstitueerden nu wel of niet tot de vergadering toelaten (de orangisten Verrijst en Decker waren tegen, Van der Hoeve was afwezig) - konden de geconstitueerden binnentreden. Ze waren voltallig geko men: Van der Wagt, Polijn, Verzijl, Van Houte, Grendel en Elsnerus. Notaris Van der Wagt voerde in de vergadering het woord, waarna ze weer naar buiten traden om het besluit van de vroedschap af te wachten. Dat nam nog flink wat tijd in beslag, want het was inmiddels al zondag 16 september geworden toen het besluit (geen verplaatsing) om kwart over een 's nachts aan de zes burgergeconstitueerden werd medegedeeld. Om drie uur 's nachts werd de vergadering beëindigd. De gedepu teerden ter dagvaart, met aan het hoofd burgemeester Nicolaas Teijssen, reisden terug naar Den Haag en zouden op zondag 16 september in de vergadering van de Staten van Holland conform hun last tegen het voorstel stemmen.83 82 SAMH, OAG, inv.nr. 35, Vroedschapsboek, vergadering van 15 september 1787 83 NNI, september 1787, 4548

Schatkamer | 2006 | | pagina 36