Revolutie en contrarevolutie: een wankele balans Spotprent van een 'Kees' 108 ke. Desgevraagd kon hij echter geen duidelijk teken dat de geruchtenma chine op volle toeren draaide. Ik roep nog eens in herinnering de alarmerende brief van Hofhout van 28 augustus, over de vermeende komst van het Burgerleger naar Gouda, en het vermoeden van Van Genderen over een tweede tocht van prinses Wilhelmina naar Den Haag op 6 september. Logisch dat er in de maanden augus tus en september 1787 een nerveuze stemming in de stad hing. Op straat waren de patriotten soms al niet meer helemaal veilig. Ze werden voor Kees uitgescholden door lieden uit het gemeen.86 Er hing, zo leek het, medio september 1787 een om slag in de lucht. Herfsttij der patriot tenbeweging... 85 NA, Familiearchief De Lange, inv. nr. 57, Verslag De Lange, f 1-2 (Franse tekst) 86 NA, Verslag De Lange, DP 17 Het is fascinerend te bedenken dat in een toch niet zo grote stad als Gouda aan beide kanten complotten werden gesmeed om met geweld (inzet van het Burgerle ger en de vrijkorpsen aan de ene kant, plundering met inzet van het gemeen en onder bescherming van de Pruisen aan de andere kant) de tegenstander ten val te brengen. Zo werkten op 24 augustus de patriotse burgergeconstitueerden in Gouda, Amsterdam en Delft aan hun plan tot een remotie. Op die dag was Frederik van der Hoeve op bezoek bij Bentinck in Den Haag, ongetwijfeld plannen smedend voor de nabije toekomst. In het Burgerleger keerde De Lange van Wijngaarden terug van een nachtelijke raid op de orangisten in Overschie. Van Toulon werkte op diezelfde dag te Woerden aan de verdediging van Holland, terwijl in zijn rug, te Gouda, de Oranjesociëteit iedere dag krachtiger werd en men aldaar via het lichten van straat klinkers de te plunderen huizen van patriotten al aan het markeren was. Het moet in de stad van de geruchten gegonsd hebben. Zo merkte de patriotse bal juw mr. Jan Couperus, verantwoordelijk voor de rust in de stad, herhaaldelijk op dat hem allerlei berichten bereikten over het beramen van geweld, onlusten en dergelij- harde bewijzen overleggen,85 een wel heel

Schatkamer | 2006 | | pagina 38