Boekbespreking Jan Lafeber Aankondigingen mededelingen 115 In dit in september verschenen boek wordt beschreven hoe Frederiksoord is ont staan (de eerste kolonie van de maatschappij van weldadigheid) en het leven van de eerste 52 kolonisten in deze kolonie. Voor Gouda en Gouwenaren is dit interes sant, omdat één van de beschreven kolonisten de weduwe Hendrika Vergeer-van der Valk is, die in 1818 vanuit Gouda met haar jongste drie kinderen (Johanna, Cent en Jannigje) naar deze kolonie wordt gezonden. In het boek wordt beschreven hoe het haar en haar kinderen daar verging. Nadere informatie - naast het boek - is ook te vinden op www.deproefkolonie.nl. (In 1821 keert Hendrika terug naar Gouda met achterlating van twee inmiddels ge trouwde kinderen. Zij gaat vervolgens in wonen bij haar dochter Pieterneiia Vergeer en schoonzoon Frederik Heveriing, eerst op de Kleiweg en later op de Nieuwehaven. Ook haar zoon Cent en zijn vrouw verlaten de kolonie en vestigen zich uiteindelijk in Gouda. Haar schoonzoon en kleinzoon Frans en Frederik Lomeijer hebben ook nog enige tijd bij schoonzuster en zwager op de Kleiweg ingewoond). In 1989 schreef Bregje de Wit al eens het artikel: "Het opzenden van Gouwenaars naar de koloniën van de maatschappij van weldadigheid" over dit thema in De Schatkamer. De in dit artikel beschreven personen zijn echter in een latere periode (rond 1830) in deze kolonies geplaatst. Wil Schackmann - De proefkolonie - Vlijt, vaderlijke tucht en het weldadig karakter onzer natie, uitgeverij Mouria Amsterdam 2006, 392 p., prijs €18,50, ISBN 90 458 4854 6 Ignatius Walvisprijs uitgereikt De Ignatius Walvisprijs, die eens in de twee jaar wordt uitgeloofd door de Stichting Vrienden van Archief en Li brije, is dit jaar gewonnen door de heer drs. W.A. (Wim) Knoops uit Rotterdam met zijn inzending, getiteld 'Na Goejan- verweiiesiuis. Gouda tussen revolutie en contrarevolutie (juni-september 1787)'. De jury was unaniem in haar oordeel. De uitreiking van de prijs vond op 24 november 2006 plaats door de voorzit ter van het streekarchief, de Goudse wethouder drs S. Keulen. De inzending is ge plaatst in dit nummer van De Schatkamer. De stichting loofde sinds 1991 eerder reeds zes maal een Walvisprijs uit. (Bestuur stichting Vrienden van Archief en Librije)

Schatkamer | 2006 | | pagina 45