21 Voor het boek is een vilten 'jasje' gemaakt, dat er voor moet zorgen dat enerzijds de band beschermd wordt en dat anderzijds het beslag van de band geen bescha digingen kan aanbrengen aan de ondergrond waarop die rust. Het is een mooie, vakkundige restauratie, waarover de Stichting Vrienden van Achief en Librije uitermate tevreden is. De Atlas ziet er fraai uit en is weer 'ge bruiksklaar'. Door de terughoudende restauratie wat het uiterlijk betreft heeft de Atlas de. charme en doorleefdheid van een oud boek behouden. De gerestaureerde Atlas is in de hal van het Streekarchief tentoongesteld. Ook de restauratie is puntsgewijs beschreven en omvatte: de oude messing reparaties aan de binnenkant van het voorplat zijn verwijderd en het gebroken deel is uit elkaar gehaald; vijf messing staafjes zijn door de binnenkant van het hout geboord en de twee delen zijn met 'araldite' vastgezet; het gespleten achterplat is met houtlijm gerepareerd en met een perkamenten strookje verstevigd; papierrestauraties zijn blad voor blad uitgevoerd met gebruik van Japans papier en tarwestijfsel, waar nodig is het papier gevlakt; het eerste katern is gespoeld en verstevigd met Mc2000; het naaisel is hersteld en de eerste vier katernen zijn op nieuwe stroken gezet en aangenaaid; aan de voorkant is er een nieuw dubbel schutblad in bijpassende kleur aange naaid; het zeemleer en de leren rug zijn van het boekblok teruggeklapt, het boekblok is in vorm gebracht en de rug is met stijfsel overlijmd; de kapitaaltjes zijn op de rug teruggeplakt; er is Japans papier tussen de verhoogde ribben aangebracht, de rugbekleding is van 'Tyvek' en is aan de buitenkant op de borden vastgeplakt; de leren rug is met tarwestijfsel op het boekblok teruggeplakt en losse leren delen zijn op de platten vastgezet; er is afgesproken om ontbrekende leren de len niet op te vullen; het gescheurde zeemleer is hersteld en de beschermrug is vastgezet met de originele messing rugstrip; platbeslag is met messing spijkers teruggezet; het dekblad voor is met tarwestijfsel aangeplakt. de zeemleren beschermrug is aan kop en staart ingescheurd; de ketting en klamp ontbreken; de leren rug is los van het boekblok; de kapitaaltjes zijn op perkamenten strookjes geborduurd en zijn los van het boekblok; de binnenscharnieren zijn zwak; de eerste vier katernen zijn los en gescheurd; aan de staart is het papier vervilt en gescheurd; door het hele boek zijn er, inclusief in alle kaarten, talloze scheuren; hier en daar is het papier eerder gerepareerd.

Schatkamer | 2007 | | pagina 23