66 zig getrokken hebben; en dat die van 't Schoonhoofsche Vrij-Corps van wreevel en moordlust, zo wel als die van Utrecht, Rotterdam, Leijden, Dort, Woerden, Mont- foort, Gouda en Schiedam, dronken na Haastregt gewapend zijn afgekomen, om ware het mogelijk dit Stokke Genoodschap te verdelgen. Dan, met dien lacheusen64 en schandelijken [4] bij hun gewoonen uitslag, dat wanneer zij digt bij Haastregt waren genaderd, en verstonden dat onze oude Bataafsche Helden hun manmoedig stonden aftewagten, zij als kwaade jongens, met de broek reeds bevuilt, en dus met eene algemeene lugtverdervende stank zijn te rug gekeerd. En dat het twaalf tal van Haastregtsche zogenaamde Vrijheids, doch debauchante65 Zoonen, niet meer dorsten voor den draad komen, maar zig in de Goudsche Vrij-Corpsen66 heb ben moeten doen inlijven, waar na toe zij nu, zo menigmaal met patriottische Con- vulsies57 bezet zijn, zig begeeven.58 Dit heeft de Goudsche Helden lang dwars in de maag gestooken, en hun een verderffelijk dessein doen smeeden, om bij de eerste beste occasie hun revengie te neemen, en 't gemoed te koelen; en tot dat de tijd daar toe gunstig ware, hebben zij met Saul agter de vaten schuilende,69 geen andere Cartaaten70 betoont, als braaf vloeken en schelden, dog niets durven onderneemen, tot op Vrijdag den 10. Augus tus, wanneer zij wisten dat hun Patroon, den Bw. P. v. B.,71 even als na Utregt en elders gedaan heeft, zig weer met een exquis gezelschap na Schoonhoven zou be geeven, hem verzelde. En bij die occasie 's morgens in het Ojevaarts nest72 plijster- de en de nooten begonnen te stellen, ja dreigementen te doen. Voorts, na dat het afvuuren was gedaan, zijn zij meest twee derde vol en zat, met een opgetooge zeil73 te Haastregt in voorn. Herberg te rug gekoomen, en hebben daar braaf weer gezoopen, gevloekt, en op de Prins en het Stokke Genoodschap gescholden het welke op het gewoone uur en wijze weer rustig en vredig door Haastregt zijnde komen marcheeren, zo heeft eene Corne/is van Leeuwen, Pijpmakers Baas te Gouda, die Lieutenant der Burgerij, en Lid van 't Exerceerende Genoodschap, wiens Vader een der ijverigste Prins en Vlagge lui altoos geweest is, dog uit hoogmoed en 64 Lafhartig (vergelijk het Franse lache laf, lafhartig, laag). 65 Losbandig (vergelijk het Franse débauché losbandig, bandeloos, liederlijk). 66 Gouda kende slechts één patriots vrijkorps, het gebruik van de meervoudsvorm lijkt hier dus niet correct. 67 Stuiptrekkingen. 68 Haastrecht had een eigen vrijkorps of "Genootschap van Wapenhandel", genaamd: Voor 't Vaderland. 69 I Koningen 10, 21-23. Het betekent: zich anoniem houdend als teken van hoogmoedige nederigheid. 70 Waarschijnlijk bedoelt de pamflettist: caritate(n), ofwel liefdadigheid. De zin is dan cynisch bedoeld, in de betekenis van: De "Goudsche Helden" wisten blijkbaar niks positievers te doen dan te vloeken en te schelden. 71 De baljuw van Gouda, Plemper van Bree. 72 Blijkbaar was de Haastrechtse herberg het Oijevaarsnesteen plaats van samenkomst voor patriotten. 73 Driftig en toornig binnenkomen, met de opzet herrie te schoppen, ruzie te zoeken (met op gestoken zeil).

Schatkamer | 2007 | | pagina 20