Sluipwijk 1. October 1784. 74 zuipen, gij kunt en moogt roemen, dat gij weer een zo fraai houwpaard voor 't Land hebt, dat zig dood zal vreeten aan 't Vrouwen stroo. Ik ben MIJN HEER! UEDW Dienaar, ARIJ VEEN. 132 Orangistische pamfletten, zoals Iets voor Leijden en Iets voor Edam, Leijden, enz., gepu bliceerd in 1784. 133 Hier doelt de pamflettist op Overraam, een uitspanning onder Leiderdorp. Te Overraam werden illegaal orangistische pamfletten gedrukt, maar omdat dit buiten de stadspoorten ge beurde, kon de Leidse overheid hier niet tegen optreden, want buiten de stadsgrenzen golden de rechten van het Leidse drukkersgilde niet. 134 Het patriotse blad De Batavier (Leiden, 1784-1787, door Frans de Does uitgegeven, redac teur Frangois Bernard; ook bijdragen van o.a. Pieter Vreede). Van Wissing, Stokebrand Janus 1787, 333-351. 135 De Leidse uitgever Frans de Does (katholiek), gevestigd op de Hooigracht. Theeuwen, De Post, 615. 136 Francois Bernard, een Leidse patriot en publicist/journalist. Hij was van Franse afkomst. Als uitgetreden priester noemden zijn politieke tegenstanders hem 'de Jezuïet' of'Loyola'. Op 26 juli 1784 begon Bernard met een nieuw patriots blad, De Batavier. Theeuwen, De Post, 580. 137 De doopsgezinde Leidse predikant Cornelis van Engelen (1726-1793). 138 De doopsgezinde Leidse predikant Franciscus Adrianus van der Kemp (1752-1829). In 1781 hielp hij Van der Capellen met de massale, heimelijke verspreiding van het pamflet Aan het Volk van Nederland. Daar dit Blaadjen voornamenlijk is ingericht aan de zogenaamde Patriotten, en men de mond zo lasterlijk vol heeft over de recht Vaderlandsche blaadjes, Iets voor Leij den, Iets voor de Republiek, en Iets voor Edam en Leijden,132 om dat ze onder Leij- derdorp verkocht worden;133 zoo kunnen wij niet afzijn om van de intrigues en schelmerijen [8] van den Batavier,134 welke bij de schobbejak DE DOES135 wordt ge drukt, iets te zeggen: De waereld gelooft dat Monsieur Bernard den Autheur is,135 om dat hij 'er voor uitkomt. Maar neen welmeenende in den Lande, men misleid hier door meer en meer de verblindene en men legd hun op zulk eene wijze de god looste lagen tot hun verderf; maar als men bij Monsr. de Does Vastenavond houd, als zijn beminde, oliekoekebakster van pater T., en de Kappellaan, en Pater Bernar dus 'er bij is, dan disputeeren zij wat een Autheur en wat een magere scharminkel echte kinderen moet noemen; Fransje beweert dat zijn Batavieren alle echte kinde ren zijn van Sir Bernardus, al kan hij geen woord hollandsch, en al hebben de mis leiders der Regeering als VAN ENGELEN,137 VAN DER KEMP138 en zulk soort ze ge maakt, en zeker ROOIJEN Heer ze in de vont van Sint Willebord te Oestgeest onder den doop gehouden, daar ondertusschen Pater zegd, dat alle kinderen echt zijn, welke tusschen Gent en Brugge gemaakt worden; eindelijk worden ze het eens, en

Schatkamer | 2007 | | pagina 28