13 Die woordenwisseling kon Isaac dus niet ontgaan. Hij was net aan het eten en met een stuk eten in zijn ene hand en een mes in zijn ander hand rent hij naar het huis je van zijn moeder en mengt zich ogenblikkelijk in de woordenstrijd, niet alleen met woorden, maar hij probeert Jacob tegelijkertijd met zijn mes te bedreigen. Het mes in zijn hand maakt hem flinker dan hij in werkelijkheid is. Jacob heeft zijn broer nog nooit zo kwaad gezien. Hij weet natuurlijk niet dat deze zich al de hele avond, nacht en morgen heeft opgefokt en die woede barst er nu uit. Hij probeert zich nog met een tang te verweren, maar niets helpt tegen de razernij van zijn broer, die volledig door het lint is gegaan. "Wegwezen", denkt Jacob en hij probeert aan zijn broer te ontsnappen door de trap naar boven op te vluchten. Juist op dat moment steekt Isaac met het mes naar zijn broer. En het is raak. Jacob rolt gewond van de trap en zakt in elkaar. Isaac schrikt van wat hij heeft gedaan. Jacob overlijdt niet onmiddellijk: op maandag 21 maart legt hij een getuigenis af voor de baljuw, dat bevestigd wordt door de lezing van zijn moeder, alleen heeft zij Isaac niet zien steken. Een dag later overlijdt Jacob de Mol aan zijn verwondingen. Van slapen komt die nacht dan ook niet zo veel en aan het gestommel in het voor huis te horen geldt dat evenzo voor zijn moeder. Maar het duurt nog tot half één in de zondagmiddag voordat Jacob thuiskomt. Isaac hoort hem thuiskomen. Dat is niet zo moeilijk, want de huisjes in Wijde Poort zijn nogal gehorig. Of Jacob echt ge dronken heeft weten we niet. Maar wat we wel weten is dat er een enorme woor denwisseling ontstaat tussen moeder en zoon. De verwijten gaan over en weer op luide toon. Moeder Neeltje beseft, dat ze in één klap twee zonen verliest en schreeuwt het uit van verdriet. Ondertussen neemt Isaac de benen, nog maar nauwelijks beseffend dat hij zijn broer heeft vermoord, maar gedreven door één gedachte: wegwezen, ver hier vandaan. En Isaac? De 26-jarige Isaac de Mol wordt bij verstek veroordeeld tot 99 jaar ver banning uit Holland en Westfriesland, op straffe van gedood te worden door het zwaard en betaling van de gerechtskosten, terwijl zijn goederen worden geconfis queerd. Bronnen 1) Informatieboek Baillu, inv. nr. 158, Oud Rechterlijk Archief Gouda, SAHM 2) Crimineel Vonnisboek, inv. nr. 180, Oud Rechterlijk Archief Gouda, SAHM

Schatkamer | 2008 | | pagina 15